Ar dulkėmis, ar pelenais pavirsim – siela vis tiek prisikels

Kubus-columbarium (1)
Kada panašų kolumbariumą turės ir Pasvalys – dar nežinia.

Pasvalio krašte iš viso yra 185 kapinės, net 112 iš jų – senos ir nebeveikiančios. O ir veikiančiose tuščių plotelių sparčiai mažėja. Rajone kasmet miršta per 400 žmonių ir amžinojo poilsio jie nori atgulti savame krašte – ten kur gimė, augo, mylėjo, gyveno.
Tad pasvarstymas, ar mirus artimam žmogui jį laidoti kaip įprasta – pašarvotą karste, ar palaikus kremuoti, nebe naujiena ir tarp pasvaliečių. Nors kremavimas pas mus dar gana retas laidojimo būdas – jis dažniausiai pasirenkamas tais atvejais, kai prieš mirtį tokią valią būna išreiškęs pats velionis. Urna su kremuotais palaikais paprastai laidojama šeimos kapavietėje, kartais – ir naujame kape. Kitokio pasirinkimo mūsų krašto žmonės kol kas dar neturi.
Ar Pasvalyje nežadama statyti kolumbariumo? Tokį klausimą pateikėme rajono Savivaldybės mero pavaduotojui Povilui Balčiūnui.
– Manau, šį klausimą teks svarstyti netolimoje ateityje. Iki šiol panašių pageidavimų gyventojai nėra išsakę, todėl tokio poreikio kol kas nejautėme. Šiandien tai daugiau didmiesčių problema. Nors ten kapinės užima didelius plotus, nauji kauburėliai dygsta tiesiog akyse ir laisvi ploteliai kone kasdien traukiasi.
Mūsų krašte palaikų kremavimas irgi tampa vis populiaresniu, bet urnos su pelenais, kaip ir karstuose pašarvoti mirusieji, laidojamos šeimos kape. Kolumbariumui, mano nuomone, tinkamiausia vieta būtų naujosiose Pasvalio kapinėse. Poreikį jį turėti artina ir tai, kad daug jaunų žmonių išvažiuoja į didmiesčius, į užsienio šalis, o į gimtinę jie sugrįžta retai, todėl negali nuolat prižiūrėti savo artimųjų kapų. Kai urna su kremuotais palaikais palaidojama kolumbariumo kriptoje, priežiūra daug paprastesnė, – teigė rajono vicemeras.
O Joniškėlio miesto seniūnas Steponas Rimkus užsiminė, jog kolumbariumo įrengimo idėją puoselėja jau seniai. Visa bėda, seniūnija neturi tiek lėšų, kad galėtų jį įrengti. Seniūno įsitikinimu, nedideliam, kukliam kolumbariumui – dekoratyvinei sienelei su nišomis urnoms – užtektų apie 30–40 tūkst. litų.

Zina MAGELINSKIENĖ

Visą straipsnį rasite 2014-10-30 „Darbe“.

Domina kremavimas Kaune? Gedulas.lt siūlo kokybiškas ir profesionalias paslaugas.

Komentuok su Facebook

Ar skaitėte?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.