Plaukiame švietimo srovės viduryje

Pasitarime dalyvavo ugdymo įstaigų vadovai ir pavaduotojai. Aidos DULKIENĖS nuotrauka.

Lygiai prieš metus Naujuosius mokslo metus pradėjo 2797 pirmų– dvyliktų klasių mokiniai. Priešmokyklinio (šešiamečiai) ugdymo grupes lankė 213 vaikų, o ikimokyklinio ugdymo grupes – 621. Taigi, iš viso mokyklose ir vaikų darželiuose buvo 3631 auklėtinis. Kiek jų šiemet bus, paaiškės po rugsėjo 5-osios, nes iki šios datos privalu pateikti statistinius duomenis. Deja, dėl prastos demografinės būklės optimizmui vietos nėra. Lieka vienintelė nedidelė intriga – atspėti apytikslį kasmet mažėjantį mokinių skaičių. Manoma, kad šiemet, palyginus su 2017-ųjų rugsėjo 1-ąja, jis bus maždaug 150 mažesnis

Kaip jau rašėme, Pušaloto seniūnijoje nelieka net pradinių klasių. Pušaloto miestelio buvusios mokyklos patalpose veiks mišri priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo grupė, kuri juridiškai priklausys Pumpėnų gimnazijai. Jos priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo padaliniu taip pat tapo Mikoliškio vaikų darželis, iki tol priklausęs Pasvalio vaikų darželiui „Eglutė“. Tuo tarpu Tetirvinų mišria priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo grupe rūpinsis nebe Pasvalio Svalios progimnazija, o Vaškų gimnazija.

Naujųjų mokslo metų aktualijos aptartos  Savivaldybės rūmų didžiojoje posėdžių salėje vykusiame tradiciniame ugdymo įstaigų vadovų ir pavaduotojų susirinkime. Beveik valanda buvo skirta sveikinimams, svečių pasisakymams ir maždaug tiek pat laiko Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gvidas Vilys komentavo Švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės pranešimą, kurį kartu su visų savivaldybių švietimo skyrių vadovais išklausė antradienį ministerijoje.

Rugpjūčio 30-ąją, susirinkimo dieną, gražią 55 metų sukaktį šventė Pasvalio „Žilvičio“ vaikų lopšelio-darželio direktorius Armandas Abazorius. Tad jis sulaukė ne tik mokyklų vadovų vardu sveikinusių Dalios Remeikienės ir Aleksandros Tribulskienės palinkėjimų. Meras Gintautas Gegužinskas jubiliatui įteikė padėkos raštą.

Savivaldybės vadovas bei Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas taip pat sveikino įvairias sukaktis šiemet šventusius Daujėnų pagrindinės mokyklos direktorių Gailutį Gailiūną, Pasvalio Petro Vileišio gimnazijos, Vaškų gimnazijos, Svalios progimnazijos, Daujėnų pagrindinės mokyklos, vaikų darželio „Eglutė“, Narteikių mokyklos-darželio „Linelis“ direktorių pavaduotojas Gitaną Kruopienę, Ingridą Beinorienę, Inesą Budzinskienę, Aušrą Černienę, Jovitą Varanauskienę, Ingą Navickienę bei Pasvalio sporto mokyklos direktorės pavaduotoją Otilijų Titą.

„Lankėmės mokyklose – tiek viduje, tiek išorėje vaizdas geras. O problemos lieka tos pačios, iš kurių didžiausia – gana spartus mokinių skaičiaus mažėjimas. Nesu etatinio mokytojų darbo apmokėjimo specialistas, tačiau nenorėčiau, kad ši naujovė pernelyg audrintų pedagogus. Kaip nors susitvarkysime“, – kalbėjo meras G. Gegužinskas.

Kolegų gėlės gražią sukaktį švenčiančiam Pasvalio vaikų lopšelio-darželio „Žilvitis“ direktoriui Armandui Abazoriui. Aidos DULKIENĖS nuotrauka

Nuo rugsėjo įsigaliosiantis naujas mokytojų darbo apmokėjimo modelis – viena didžiausių 2018–2019 mokslo metų naujovių, kurios subtilybes nėra taip lengva perkasti. Todėl salėje nebuvo prieštaraujančiųjų būsimam susitikimui su etatinio darbo apmokėjimo ekspertu. Kiek mokytojai realiai gaus už 36 val. darbo savaitę, paaiškės tik gavus atlyginimus, nes kol kas sklando įvairių gandų – esą daliai mokytojų algos gali ir sumažėti. Tiesa, Švietimo ir mokslo ministerija ramina, kad mokytojų darbo užmokesčio fondas didėja 10 proc. – tam papildomai skirta 17,4 mln. eurų.

Komentuodamas Švietimo ir mokslo ministrės J. Petrauskienės pranešimą „Švietimo būklės apžvalga 2018“, G. Vilys minėjo, kad pagal daugelį švietimo tyrimų rodiklių mūsų rajonas tarp 60 savivaldybių yra viduryje. Tik pagal jungtinių 1–4 klasių skaičių mes kartu su Kupiškiu ir Rietavu šalyje užimame lyderių pozicijas. „Manau, kad jungtinės pradinės klasės nėra blogas dalykas. Tai tiesiog kitų metodų ir pastangų reikalaujantis darbas“, – kalbėjo rajono Švietimo ir sporto skyriaus vadovas. Jis atkreipė dėmesį į tyrimus, bylojančius, pagal kokius kriterijus tėvai renka savo atžaloms mokyklą. Pasirodo, tam didžiausios įtakos turi girdėtos kaimynų, draugų, pažįstamų kalbos „apie gerą mokyklą“. O svarbiausi geros mokyklos kriterijai yra palanki emocinė aplinka ir vaikų saugumas.

išsilavinusios, kūrybingos asmenybės. „Mokytojas, kaip brandi asmenybė, pavyzdžiu turi būti ne tik mokykloje, bet ir už jos ribų“, – seną tiesą priminė G. Vilys. Baigdamas savo komentarus ir pastebėjimus Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas dar kartą patikino, kad visi planuojami pokyčiai bus aptariami ir derinami su vietos bendruomenėmis.

Vienos didelės bėdos – atskirų dalykų mokytojų trūkumo, atrodo, mūsų rajone kol kas nėra. Nes į vedėjo klausimą apie tai, salė atsakė tyla.

O kaip vieną iš alternatyvų darbo netekusiems mokytojams Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus vedėja Ramutė Ožalinskienė pasiūlė budinčių globėjų pareigas. Toliau ji kalbėjo apie vaikų aprūpinimą mokymo reikmenimis ir nemokamam mokinių maitinimui skirtų dokumentų tvarkymą. Vedėja priminė, kad praėjusiais metais nemokamas maitinimas buvo skirtas 749 vaikams. Panašaus skaičiaus tikimąsi ir šiemet. Kalbėdama apie bendradarbiavimą tarp mokyklų ir socialinių darbuotojų, R. Ožalinskienė siūlė mokytojams nebevartoti sąvokos „socialinės rizikos šeima“, nes šis pavadinimas labai žeidžia vaikus.

Pasvalio kultūros centro direktorius Robertas Lavickas pakvietė mokyklų bendruomenes aktyviai dalyvauti rugsėjo 14–16 dienomis vyksiančiuose Pasvalio miesto šventės renginiuose. Jis pakvietė mokyklas į rugsėjo 14-osios vakare į Smegduobių parke organizuojamą „Šeimų pikniką“, priminęs, kad šiuo atveju žodis „šeima“ taip pat reiškia bendruomenę, kolektyvą, būrį draugų, ir į rugsėjo 15 d., šeštadienį, vyksiančias „Šimtmečio eitynes“.

Komentuok su Facebook

Ar skaitėte?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.