Kelionė dviračiais dviejų valstybių pasieniu

Latvijos keliai netobuli, bet atstumai tarp lankytinų vietų nėra dideli.

Didysis šios vasaros turas „Pažinkime kaimynus Žiemgaloje!“ jau įpusėjo. Apie jį buvo rašyta ne kartą. Septynios Lietuvos ir Latvijos savivaldybės kviečia apsilankyti įdomiausiose vietose ir pasisvečiuoti šventėse. Rinkti specialius antspaudus ir dalyvauti finaliniame lošime rugsėjo mėnesį. Bus galimybė laimėti stilingą dviratį arba daug kitų smulkesnių prizų, pavyzdžiui, vakarienę Bauskės viduramžių pilyje. Pagrindinė sąlyga labai paprasta – reikia aplankyti bent po vieną (iš trijų pasiūlytų) objektą ar renginį kiekvienoje iš septynių savivaldybių, gauti antspaudus projekto lankstinuke ir dalyvio kortelę pristatyti į vieną iš nurodytų turizmo informacijos centrų iki rugsėjo 15 dienos. Tačiau natūralu, kad išsiruošę į kelionę trokštame aplankyti kuo daugiau įdomių vietų. Tam projekto sumanytojai atrinko dar 42 objektus, kuriuose antspaudas nėra dedamas, bet tiesiog verta pakeliui sustoti. Per likusį vasaros laiką minėtas žaidimo sąlygas galima įvykdyti ir neskubant. Keletas puikių savaitgalių garantuoti.

Į kelionę – nebūtinai dviračiais

Projekto lankstinuką galima gauti visuose pagrindiniuose maršruto objektuose. Pasvalio krašto muziejaus turizmo informacijos centro specialistė Gita Rachmančiukienė pasidžiaugė, jog jau išplatinta didelė tūkstantinio tiražo dalis. Panašiai tiek uždėta ir muziejaus antspaudų. Tiksli statistika nėra vedama, bet nė vienas žaidimo dalyvis neišvyko tuščiomis. Idėjos populiarumu nesiskundžia ir kitų savivaldybių kolegos. Abiejų šalių turistai mielai keliauja vieni pas kitus.

Ne kartą teko girdėti nusiskundimų, kad projektas skirtas tik patyrusiems dviratininkams, o paprastam nesportuojančiam žmogui įveikti tokius atstumus nerealu. Skubame nuraminti taip manančius. Laimėti dviratį (ar kitus prizus) galima ant jo visai neužsėdus. Keliaukite automobiliu, motociklu, pėsčiomis, arkliais ar kitu egzotišku transportu. Netgi valtimis ar baidarėmis, nes daugelis objektų pasiekiami upėmis. Svarbiausia – surinkti mažiausiai septynis antspaudus.

Pasvalio turizmo centras iš karto užčiuopė galimybę ir ėmė organizuoti turistines keliones grupėms. Jau pavyko surinkti dvi grupes ir autobusu pavežioti po pietinę Latviją. Tokiu būdu arti šimto žmonių geriau pažino kaimynus Žiemgaloje ir gali tikėtis laimėti prizų. O juk projektas tik įpusėjo. Iš latvių pusės organizuotos grupės kol kas neatvažiuoja, tik pavieniai turistai.

Nuo sudegusios bažnyčios iki Lelijų šventės

Pasvaliečiai pirmieji įgyvendino dar vieną idėją, kuri neužgimė nė vienam iš kitų projekto partnerių. Žygis dviračiais. Per dvi dienas apvažiuoti kuo daugiau maršruto objektų Latvijoje. Liepos šeštadienio rytą prie krašto muziejaus susirinko pasiryžusieji savaitgalį minti pedalus – beveik trys dešimtys žmonių. Atvyko pora iš Vilniaus, kiti – vietiniai, pažįstami veidai, nors buvo ir naujų. Kažką atbaidė orų prognozės, dvi dienos, kilometražas…

Žinoma, tai nebuvo „Tour de France“ ar kitoks išgyvenimo maratonas. Dviračiai automobiliais keliavo į pramogų parką-kempingą „Labirinti“ prie Iecavos. Čia žygio startas, paskui nakvynė, čia ir pirmas žaidimo antspaudas. Šeimininkas Janis mielai užleido geriausias kempingo erdves žygeivių palapinėms. Dviratininkų kolona patraukė Iecavos gyventojų dėmesį. Plevėsavo mūsų trispalvė, šnabždėjosi praeiviai. Atvyko „lietuvieši“… Liuteronų bažnyčioje skambėjo jautrus prižiūrėtojos monologas. Apie tai, kaip sovietmečiu komjaunuoliai padegė XVII a. šventovę ir ji liko „pusiau skusta, pusiau lupta“. Tikintieji spaudžiasi presbiterijoje įrengtoje pamaldų erdvėje, visa kita skirta knygoms, rakandams, baldams. Valdžia žadėjo koncertų salę. Šiandien net pastoliams nuardyti nėra lėšų. „Kas atsitiko padegėjams?“. Niekas neįrodė, tokie laikai buvo, bet su sveikata jiems dabar labai negerai. Bažnyčios įžymybė – 50 m aukščio bokštas, iš kurio aikštelės atsiveria labai žalia miesto panorama. Antras antspaudas. Kuršo ir Žiemgalos kunigaikštystės klestėjimo laikais (XVII a.) Iecavoje veikė patrankų liejykla. Jos gaminiai šiandien puošia viešas erdves, šventėse apipinami gėlėmis. Beje, liepos 21-23 d. miestas minės 525 m. jubiliejų, su turtinga kultūrine programa. Bus galima gauti dar vieną antspaudą.

Iš Pasvalio krašto kilęs menininkas garsina Vecumniekų miestą.

Iecavos dvaro angliškuoju parku žygeiviai patraukė pas kitus kaimynus – į Vecumniekų miestą. Čia šurmuliavo tradicinė Lelijų šventė. Išpuošti dviračiai, aprengti „Žiguliai“, įspūdingos puokštės, liaudiškų šokių ansambliai, pramogos vaikams. Vos porą tūkstančių gyventojų turintis miestas šėlo iš laimės. Jos spinduliuose trumpai pasimaudė keletas vyrukų. Sportiniais dviračiais jie grįžta iš Švedijos. Liko visai nedaug, iki Rokiškio, tik 120 km. Šeštadienio desertui. Na o mūsų dviračių kolona išjudėjo į Vecumniekų gatves. Prieš daug metų iš Norių kaimo tėvai išsivežė mažametį Jurgį Audzijonį. Šiandien tai garsus visoje Latvijoje menininkas, medžio drožėjas. Savo sodyboje „Jūras“ jis kuria sakralinę erdvę, persipynusią su mitologiniais pasakų motyvais. Spalvingi mini pastatai, žaidimai, šventųjų skulptūros, kiekvienas su savo istorija, kurias šeimininkas pasakoja lietuviškai. Aukščiausios jėgos padėjo Jurgiui įveikti gyvenimo išbandymus. Atsidėkodamas jis daro tai, į ką pažiūrėti važiuoja turistai ir net vestuvininkai. Sodyboje pasvaliečiai baigė raškyti pirmosios dienos derlių – gavo penktąjį antspaudą.

Visą straipsnį skaitykite 2017-07-18 „Darbe“

Komentuok su Facebook

Ar skaitėte?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.