Ką reikia žinoti dekoratyvinių augalų ir vaismedžių sodinukų pirkėjams

apple-693969_1920

Įsibėgėjęs rudens sezonas atveria duris šventėms, mugėms, kuriose suaktyvėja prekyba ne tik derliaus gėrybėmis, bet ir dekoratyvinių augalų bei vaismedžių sodinukais. Kiekvienas pirkėjas ieško ne tik tam tikros rūšies, veislės, formos augalo bet, taip pat tikisi, kad įsigyta ir pasodinta prekė prigis ir ne vienerius metus džiugins tiek savo žiedais, pavėsiu karštą vasaros dieną ar gausiu derliumi rudenį. Todėl labai svarbu perkančiajam dekoratyvinių augalų bei vaismedžių sodinukus žinoti, kuris parduodamas augalas yra sveikas, nes sodinamoji medžiaga yra pati rizikingiausia augalų grupė, per kurią gali būti platinamos įvairiausios augalų ligos ir kenkėjai.

Prieš įsigyjant – patikrinti augalo pasą

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (VAT) ragina pirkėją, prieš įsigyjant augalus, pasidomėti, kurie jų yra sveiki ir parduodami pagal nustatytus Lietuvoje fitosanitarinius reikalavimus. Pirmiausia, reikėtų atkreipti dėmesį, kad dauguma dekoratyvinių augalų ir vaismedžių privalo būti parduodami su augalų pasais. Kurie iš jų privalo turėti augalo pasą yra skelbiama lankstinuke „Augalų pasai“, patalpintame tarnybos internetiniame tinklalapyje (http://www.vatzum.lt/lt/ paslaugos/informacijos-rinkmenos/ fitosanitarija/). Ypač svarbu tai, kad kiekvienas obels „Malus“, kriaušės „Pyrus“, svarainio „Chaenomeles“, cidonijos „Cydonia“, gudobelės „Crataegus“, kaulenio „Cotoneaste“r, medlievos „Amelanchier“, lokvos „Eriobotrya“, šliandros „Mespilus“, fotinijos „Photinia davidiana“, dyglainės „Pyracantha“ ir šermukšnio „Sorbus“ genčių sodinukas privalo turėti augalo pasą – t. y. neperšlampamą, neperplėšiamą, įskaitomą (raidės neišblukusios) etiketę, kuri turi būti taip pritvirtinta prie sodinuko, kad nesugadinus šio augalo, dokumento nuo jo nebūtų galima nuimti ir uždėti ant kito. Be to, augalo paso etiketės forma gali būti įvairi, tačiau joje privalo būti nurodyta ši informacija:

1. „EB– augalo pasas“;

2. Lietuvos Respublikos kodas „LT“;

3. Tarnybos skiriamasis kodas „VAT“;

4. Augintojo, vežėjo, pardavėjo registracijos Lietuvos Respublikos fitosanitariniame registre identifikavimo kodas;

5. Augalų, augalinių produktų ir su jais susijusių objektų paruošimo savaitės, serijos numeris arba siuntos numeris;

6. Augalų, augalinių produktų ir su jais susijusių objektų botaninis pavadinimas;

7. Augalų, augalinių produktų ir su jais susijusių objektų kiekis;

8. Skiriamasis ženklas „ZP“ (lot. zona protecta). Jeigu augalai, augaliniai produktai ir su jais susiję objektai yra įvežami į saugomą zoną ir (arba) joje vežami, augalo pase nurodomas saugomos zonos ar saugomų zonų pavadinimas ar skiriamasis kodas (-ai) (detaliau paaiškinta šiame straipsnyje);

9. Skiriamasis ženklas „RP“ (angl. replacement passport). Jeigu augalo pasas yra keičiamas, prie jo pateikiama augintojo, vežėjo, Ką reikia žinoti dekoratyvinių augalų ir vaismedžių sodinukų pirkėjams pardavėjo registracijos Lietuvos Respublikos fitosanitariniame registre identifikavimo kodas, kuris leidžia nustatyti keičiamą augalo pasą išdavusį asmenį, ar kita informacija, leidžianti nustatyti augalo pasą išdavusią įstaigą, augintojo registracijos fitosanitariniame registre numerį ar importuotoją;

10. Jei augalai, augaliniai produktai ir su jais susiję objektai, išauginti ar pagaminti ne Europos Sąjungos (toliau – ES) valstybėse, augalo pase nurodoma kilmės šalis ar šalies siuntėjos pavadinimas.

Visą straipsnį skaitykite 2015-10-22„Darbe“.

Komentuok su Facebook

Ar skaitėte?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.