Pumpėnų jaunimo diena

Jaunimo eisena per Pumpėnų miestelį su maldomis. Aidos GARASTAITĖS nuotr.

Gegužės 11 dieną dūzgė kasmetė Pumpėnų jaunimo diena. Jos leitmotyvu pasirinkta eilutė iš Mato evangelijos: „Sek paskui mane“, – žodžiai, kuriais Jėzus drąsino mokinį, išgyvenusį savojo pašaukimo sunkumus. Ši biblinė situacija – ir šiandien gerai pažįstama kiekvienam žmogui, ypač jaunimui. Šeštadienį vyko paskaitos ir pokalbiai būtent pašaukimo, taip pat – meilės, tarpusavio santykių temomis.

Atėję į Pumpėnų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčią, pamatysite neįprastą ir gražų – mažais rankų darbo kryželiais nukabinėtą – masyvų medinį kryžių. Jis skirtas būtent Panevėžio vyskupijos jaunimo dienoms.

Anksčiau kryžių jaunimas pėstute nešdavo iš vienos parapijos į kitą, o jau kurį laiką jaunimo dienų sostine yra tapę Pumpėnai. Jas rengia čia gyvenantys Įsikūnijusio žodžio kongregacijos vienuoliai ir vienuolės – Mataros Viešpaties ir Mergelės Marijos tarnaitės. Šie broliai ir seserys laisvai randa bendrą kalbą su vaikais ir jaunimu. Kokia jų paslaptis? Pati paprasčiausia… jokios. Šeštadienį, kaip ir bet kurią dieną Pumpėnuose, tuo vėl su džiaugsmu įsitikinau. Tikėjimas, rūpestis ir bendravimas – to pakanka. O visa kita jau ateina savaime… 

Meilės mokykla 

Į Pumpėnų jaunimo dieną šįmet suvažiavo apie pustrečio šimto dalyvių iš Pasvalio rajono ir visos Lietuvos – Kauno, Panevėžio, Ukmergės, Šiaulių… Daugiausia tai – mokiniai drauge su savo tikybos mokytojais. Beveik pusšimtis iš jų – savanoriai, padėję organizuoti renginį. Kas dalijo ledus, kas padėjo dalyviams orientuotis, kas visą dieną vaišino arbata… Visą šeštadienį jaunimas klausėsi tikėjimo liudijimų ir įkvepiančių pasakojimų rūpimomis temomis. Tarp pokalbių – sportas, pasivaikščiojimai miestelyje, žaidimai gryname ore, naminiai mėsainiai pietums. Užuodusi grilintą mėsą ir pamačiusi vienuolius su vaikais žaidžiant futbolą, pajutau ir Argentinos dvasią… 

Kunigas ir jaunimo dienų vedlys Domingo Avellaneda, remdamasis savo paties gyvenimo istorija, pasakojo apie tai, kaip atpažinti savo pašaukimą. Jo tėtis tikėjosi, kad sūnus perims stambų verslą gimtojoje Argentinoje. Puikiai sekėsi ir lauko tenisas – treniravosi po kelias valandas per dieną, iš to net uždirbo. „Bet supratau, kad man asmeniškai yra lengviau gyventi kaip vienuoliui. Taip man lengviau pasiekti dangų, – sakė Domingo. – Pašaukimas yra įrankis pasiekti tikslą – dangų. Mano gyvenimo tikslas nėra būti kunigu. Jau esu juo, kam tada begyvenčiau?“ 

Sesuo Maria Dovire, kilusi iš Ukrainos, kalbėjo apie meilę, gailestingumo darbus ir savanorystę. Labiausiai skaitomi romanai – apie meilę, daugiausia sukuriamų dainų – irgi apie tai… Meilė – amžinas pokalbių objektas, be jos negalime gyventi. Tačiau ją ir mažiausiai pažįstame. Sesuo kvietė pasvarstyti apie tai, kas yra tikroji meilė – besirūpinanti kitu, nesiekiant ja tenkinti tik savo paties įgeidžių. „Meilė nėra tik jausmas. Turiu laisvai pasirinkti, turiu norėti mylėti“, – kalbėjo vienuolė. 

Vienuolės gėlėmis tradiciškai puošia švč. M. Marijos statulą, kurią vaikinai neša per miestelį. Aidos GARASTAITĖS nuotr.

Kunigas Marcos Coduti jaunimą įtraukė į svarstymus apie tai, kokius klausimus užduoti ieškant gyvenimo prasmės. Erikas Stančikas paskaitoje „Dešimt metų kritimo – tai dar ne pabaiga“ dalijosi asmeniška gyvenimo istorija – savo paties tikėjimo liudijimu. Lektoriai Lilijana Marcinkevičiūtė ir Edvinas Dauknys paskaitoje „Meilės samprata per mitų simboliką“ kalbėjo labai svarbia, bet neretai baimėmis ir stereotipais apipinta lytiškumo tema. 

Iš Vilniaus atvykęs ateitininkas Balys Vabalas supažindino su jų vertybėmis bei kaip veikia ši seniausia Lietuvos jaunimo organizacija. „Išduosiu paslaptį – iš tiesų daugelis iš jūsų esate ateitininkai, tik apie juos dar nežinote ir nesate davę įžodžio“, – sudomino. Beje, ir Pumpėnų klebonas Domingo – ateitininkų globėjas. 

Malda ir tūsas vienas kitam netrukdo 

Jaunimo dienos maldas simboliškai vainikavo visų dalyvių procesija per miestelį. Daug kas ir pirmą sykį gyvenime minioje garsiai kalbėjo rožinį… Net jei netiki, tai – kažkas ypatingo. Turbūt panašiai jausis choristai, liepą su tūkstančiais kitų dainuodami vienu balsu. Tarp repeticijų ruošiantis Dainų šventei, į jaunimo šv. Mišias atvyko ir Pasvalio mišrus choras „Canticum novum“ (vad. Rimvydas Mitkus). 

„Neleiskite mums, kunigams, tinginiauti“, – ragino Domingo ir vėliau pats nustebo – dar nėra buvę, kad jaunimas taip gausiai eitų išpažinties ir Komunijos. Prasmingo darbo turėjo ir pumpėniečiai Domingo, Marcos bei Juan Randle, ir svečiai – Panevėžio vyskupas Linas Vodopjanovas, kraštietis Normundas Figurinas, Žilvinas Treinys iš Anykščių.

„Eurovizijos“ finalo vakarą Pumpėnuose vyko ir alternatyva – šmaikščiųjų „Antikvarinių Kašpirovskio dantų“ koncertas. Grupę nustebino, kokia padūkusi ir energinga gali būti krikščioniško jaunimo publika. Visai ne stereotipiška… Po jų šokius tęsė jaunimo grupė „Elektrovara“ iš Molėtų. 

Pamoksle vyskupas priminė apie Karolį Akutį (1991–2006), vadinamą skaitmeninės kartos palaimintuoju, ir drąsino – nereikia gyventi prieš penkis šimtus metų, kad siektum šventumo ir padėtum kitiems… Tai gali daryti net internetu.

Komentuok su Facebook

Ar skaitėte?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.