Pasvalio vėliava plaikstėsi pasaulio gaisrininkų čempionate

Antrąją vietą iškovojusi Lietuvos ugniagesių gelbėtojų rinktinė. Iš kairės: Jurgis Rumiancevas, Andrius Ašmontas, Jaroslavas Višnevskis, Gintautas Samauskis ir Karolis Gražinis.

Mūsų krašto simbolį – raudoną audeklą su jaučiu – JAV Montgomerio mieste (Alabamos valstija) spalio mėnesį vykusiame Pasaulio ugniagesių čempionate iškėlė pasvalietis Karolis Gražinis, lapkričio 24 atšventęs 31-ąjį gimtadienį. O džiaugtis tikrai buvo dėl ko – Karolis kartu su komandos draugais Andriumi Ašmontu, Jurgiu Rumiancevu, Gintautu Samauskiu ir Jaroslavu Višnevskiu užėmė antrąją vietą. Lietuvos ugniagesių komanda į priekį praleido tik slovėnus, o trečioje vietoje liko čempionato šeimininkai amerikiečiai. 

Redakcijoje apsilankęs pasaulio ugniagesių pirmenybių vicečempionas K. Gražinis mielai sutiko pasidalinti mintimis ne tik apie šį įvykį. Sekantiems rajono sporto įvykius Karolio pristatyti tikrai nebereikia – jis daugelį metų gynė Pasvalio „Kuranos-SM“ rankinio komandos garbę. Tačiau dabar, kaip prisipažįsta pašnekovas, šiam pomėgiui paprasčiausiai nebelieka laiko. 

Nors K. Gražinis ugniagesiu gelbėtoju dirba Panevėžio priešgaisrinėje gelbėjimo valdyboje, tačiau su šeima liko gyventi gimtajame Pasvalyje. Jis dalyvavo įvairaus rango ugniagesių gelbėtojų varžybose, tačiau pokalbį pradėjome nuo sėkmingo pasirodymo pasaulio čempionate. 

Šios varžybos Montgomerio mieste vyko spalio 20–26 dienomis. Keturias dienas mūsų šalies komanda kartu su beveik 400 ugniagesių iš 14-kos šalių atrankinėse varžybose rungėsi dėl kelialapių į finalinį etapą. Į jį patekę rinktinės nariai kovojo individualiose, tandemų (dvejetų) ir komandinės estafetės rungtyse. 

Karolis Gražinis pasaulio čempionate su Pasvalio vėliava.

Karolis išsamiai pasakojo, kaip vyksta varžybos. Į keturių namo aukštų dydžio bokštą (apie 12 m) reikėjo užbėgti su visa, maždaug dvidešimt kilogramų sveriančia ugniagesio gelbėtojo ekipuote, papildomai ant peties nešant dvidešimties kilogramų svorį. Užlipus į bokštą, svorį reikėjo padėti į dėžę. Po to ugniagesys gelbėtojas virve turi užtraukti prikabintą dvidešimties kilogramų svorį į viršų ir įdėti į dėžę. Į viršų bėgti galima peržengiant kelis laiptelius, o į leidžiantis žemyn privalu ant kiekvieno dėti koją. 

Nulipęs iš bokšto, ugniagesys gelbėtojas bėga prie „Kaiser“ staklių, kur įtaisytu keturis kilogramus sveriančiu kūju reikia pusantro metro numušti 75 kg svorį. Tada belieka įveikti dar tris rungties etapus – bėgti slalomą, vandens žarnos čiurkšle numušti taikinį ir trisdešimt metrų nešti 80 kg sveriantį „nukentėjusįjį“. 

Pasaulio čempionate Karolis pasiekė asmeninį rekordą, visus minėtus penkis rungties etapus įveikęs per 1 min. 30 sek. Iš beveik 400 čempionate dalyvavusių ugniagesių gelbėtojų, individualioje įskaitoje pasvalietis užėmė 36 vietą. Visi, įveikusieji 1 min. 40 sek. ribą, turi teisę vadintis „Liūtų klubo“ nariais. 

Visos čempionato rungtys pritaikytos užduotims, kurias ugniagesiams gelbėtojams tenka atlikti ne per varžybas, o kasdienėje veikloje – gesinant gaisrus ir atliekant kitas gelbėjimo operacijas. 

Po šio pasakojimo reikėtų rašyti įspėjimą susidomėjusiesiems – nesitreniravus nebandyti. „Reikia ne tik gero fizinio, bet ir psichologinio pasiruošimo. Iš tikro, įveikti rungtis mažiau nei per dvi minutes yra didelis iššūkis. Nesportavusiam varžybos taptų dideliu šoku. Prisimenu, iš pradžių vos ne po kiekvienos rungties reikėdavo bent keletą minučių pailsėti“, – šyptelėjo Karolis. Tad ne veltui vienas didžiausių Amerikos sporto kanalų ESPN ugniagesių gelbėtojų varžybas įvardino kaip dvi sunkiausias minutes sporte. 

Šią rungtį reikia atlikti individualiai, poromis ir su komanda, kur kiekvienas iš penkių narių pasirenka sau priimtiniausią užduotį. Skirtumas tik tas, kad tandemų ir komandų varžybose į bokštą kopiančiam ugniagesiui nereikia dėvėti kvėpavimo kaukės. 

Jungtinėse Amerikos Valstijose mūsų šalies ugniagesių gelbėtojų komanda praleido dešimt dienų. Savaime suprantama, didžiąją laiko dalį atėmė rengimasis varžyboms ir pats čempionatas, tad kultūrinei -pažintinei programai mažai liko laiko. Lėktuvui nusileidus Atlantos oro uoste, lietuviai spėjo apžiūrėti olimpinių žaidynių parką. 

Karolis pasidžiaugė, kad per čempionatą jautė didelį moralinį šeimos palaikymą. Žmona Augustė su dvejų metukų dukrele Amelija varžybas tiesiogiai stebėjo per „youtube“ platformą. Pašnekovas telefone rodė įrašą, kur dukrelė, stebėdama, kaip tėtis bėga į bokštą, plodama rankomis šaukia „Greičiau, greičiau!“ Taip pat ugniagesys gelbėtojas sulaukė tėčio, mamos ir sesers sveikinimo skambučių. 

Į pasaulio čempionatą vykusi Lietuvos ugniagesių gelbėtojų rinktinė buvo sudaryta šiemet per birželio 6–7 dienomis Šiauliuose surengtas šalies Stipriausiojo ugniagesio varžybas. Teisę atstovauti Lietuvai iškovojo penki geriausius asmeninius rezultatus pasiekę valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai iš Naujosios Akmenės, Klaipėdos, Šiaulių, Vilniaus ir Pasvalio. 

Pašnekovas sakė, kad ugniagesių gelbėtojų varžybose dalyvauja jau penkerius metus. Kelerius metus rungėsi tik Lietuvoje, o pernai su kolega biržiečiu varžėsi Lenkijos Torunės ir Šcecino miestuose organizuotose varžybose. „Įgijau patirties ir atsirado dar didesnis pasitikėjimas savo jėgomis, nors fizinės ištvermės nestokojau“, – pasakojo pasvalietis. 

Karolis Gražinis su biržiečiu Romualdu Vilimu Europos čempionate
užėmė penktąją vietą.

Šiemet po šalies čempionato, ruošiantis planetos pirmenybėms, teko dalyvauti keliose tarptautinėse varžybose. Liepos mėnesį Vokietijoje, Mozelyje, lietuviai buvo pirmi. Lietuvos rinktinei nepasisekė rugsėjo 20–22 dienomis Slovėnijoje, Bledo mieste surengtame Europos čempionate – maža klaidelė užkirto mūsiškiams kelią į ketvirtfinalį. Tačiau šiose varžybose K. Gražinis tandemu su biržiečiu Romualdu Vilimu iškovojo penktą vietą. 

Karolis varžyboms rengiasi Šiauliuose, kur yra vienintelė šalyje tarptautinius standartus atitinkanti treniruočių bazė. Mūsų pašnekovas neskaičiavo, kiek kartų liejo prakaitą bėgdamas į bokštą ar kūju numušdamas svorį. Už pagalbą, patarimus jis pirmiausia dėkingas šiauliečiui Andriui Ašmontui. Jis jau trečią kartą dalyvavo pasaulio čempionate ir, anot pasvaliečio, šiemet buvo Lietuvos rinktinės vedliu. 

Susidomėjusieji ugniagesių gelbėtojų varžybomis gali jas sekti feisbuko paskyroje „Firefighter combat challange Lietuva“.

Komentuok su Facebook

Ar skaitėte?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.