Socialinio būsto dažniausiai geidžia tik Pasvalyje

Bene ryškiausia socialinio būsto sėkmės istorija – Pasvalį papuošęs aštuonių butų gyvenamasis namas Nepriklausomybės gatvėje. Aidos GARASTAITĖS nuotr.

Nenori keltis į kaimą 

Beveik kiekvienais metais skaitytojus supažindiname su situacija Savivaldybės socialinio būsto fonde. Ankstesniais metais apie tai kalbėdavome su vienu Savivaldybės administracijos tarnautoju. Tačiau dabar socialinio būsto reikalus kuruoja net trys darbuotojai – su Savivaldybei priklausančia UAB „Pasvalio butų ūkis“ sudarytas sutartis administruoja Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus specialistė Živilė Kripaitienė, gyventojų prašymus priima ir eilę sudarinėja Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė Nijolė Grincevičienė, o būsto remonto reikalais rūpinasi Vietinio ūkio ir plėtros skyriuje dirbantis statybos inžinierius Audrius Vičas.

Iš minėtos trijulės, pokalbį apie Savivaldybės socialinį būstą pradėjome su Ž. Kripaitiene. Ji taip pat perdavė statybos inžinieriaus A. Vičo surinktus duomenis apie būsto remontą. 

Pirmiausia pašnekovė informavo, kad Savivaldybės būsto fonde iš viso yra 213 butų, iš jų 117 – socialiniai. Likusią dalį sudaro tarnybiniai butai. Kasmet minėti skaičiai kinta, nes butai ne tik perkami, bet kai kurie laisvi, dažniausiai prastos būklės, parduodami per skelbiamus viešuosius aukcionus. 

Didžiausia rajono būsto fondo dalis – 99 butai, iš jų 59 socialiniai, yra Pasvalio mieste. Antroje vietoje pagal šį kriterijų – Joniškėlis, kuriame priskaičiuojama 20 socialinių butų. Šios paskirties būstų Krinčino seniūnijoje yra 14, iš jų devyni Pajiešmenių bendrabutyje; Pušaloto – 7; Joniškėlio apylinkių – 6; Vaškų – 4; Saločių – 3; Pumpėnų – 2; Daujėnų ir Pasvalio apylinkių seniūnijose – po 1. 

Ž. Kripaitienė pakartojo tai, kas jau buvo ne kartą girdėta – beveik visi pageidaujantieji socialinio buto nori įsikurti Pasvalyje, žinoma, su visais patogumais. Nors socialinio būsto nuomos eilė gana nemaža, tačiau beveik neatsiranda norinčiųjų apsigyventi atokių kaimų sodybose, kur „tupykla“ lauke stovi. 

Ž. Kripaitienė priminė prieš dvejus metus baigtą projektą „Pasvalio rajono Savivaldybės socialinio būsto fondo plėtra“. Už Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir Savivaldybės biudžeto lėšas Pasvalyje nupirkta 13-ka butų: šeši – vieno kambario, penki – dviejų ir du – trijų kambarių. Visi šie butai jau užimti. Tiesa, norai buvo didesni – galvota apie 15-ka butų, tačiau dviem nebeužteko pagal projektą skirtų pinigų. „Negalime pirkti buto už pardavėjo pasiūlytą kainą bei parduoti už norimą sumą. Privalome samdyti turto vertintojus ir būstus galime įsigyti bei parduoti aukcionuose tik už jų nustatytą kainą“, – valdiškus būsto pirkimo ir pardavimo niuansus aiškino Ž. Kripaitienė. Specialistė minėjo, kad kartkartėmis sulaukiama gyventojų siūlymų pirkti butą ar namą. Dažniausiai – be patogumų nuošaliame kaime ar vienkiemyje, kur neatsiranda norinčiųjų apsigyventi. 

Savivaldybės biudžeto lėšomis kasmet socialinio būsto fondas modernėja. Žinoma, ne taip sparčiai, kaip norėtųsi. Praėjusiais, 2022 metais, Pasvalyje, Nepriklausomybės gatvėje, aštuonis socialinius butus pavyko prijungti prie miesto vandentiekio ir nuotekų šalinimo tinklų. Taigi, gyvenantieji šiuose butuose jau pasijuto kaip tikri miestiečiai. Keista buvo girdėti, kad atsiranda vienas kitas socialinio buto nuomininkas, kategoriškai prieštaraujantis, jog viduje būtų tualetas, įvestas vandentiekis ir kt. Pernai taip pat suremontuoti trys socialiniai butai – du Pasvalyje ir vienas Pajiešmeniuose. Juose pakeistos grindys, elektros instaliacija, perdažytos sienos, sudėti nauji langai. „Per praėjusius metus už daugiau kaip 22 tūkst. eurų 18-oje socialinių butų įdėti 49 plastikiniai langai, 3-juose butuose įstatytos naujos lauko durys“, – Ž. Kripaitienė vardino statybos inžinieriaus A. Vičo surašytus skaičius. Deja, dalis nuomininkų, gavę valdišką butą, visiškai juo nesirūpina. Nors sutartis įpareigoja bent kartą per penkerius metus savo lėšomis pasidaryti, kaip sakoma, kosmetinį patalpų remontą. Socialinius būstus administruoja ir prižiūri „Pasvalio butų ūkis“. Kasmet organizuojamos dvi jų apžiūros – paprastai prieš šildymo sezoną ir jam pasibaigus. 

Būsto laukia vienoje eilėje 

Praėjusiais metais 27 asmenys ir šeimos pateikė prašymus socialiniam būstui gauti, o įkurtuvių džiaugsmą patyrė aštuoni pareiškėjai, trimis mažiau nei 2021 m. 

2023 m. sausio 1 d. eilėje buvo įrašytos 70-ies pareiškėjų pavardės, 5 daugiau nei prieš metus. Suskaičiavus šeimos narius, paaiškėjo, kad socialinio būsto laukia 142 asmenys. Iš Savivaldybei priklausančių 117-os socialinių butų, išnuomoti 112. 

Tokius statistinius duomenis pateikė Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė N. Grincevičienė. Pašnekovė priminė, kad jau senokai nebėra atskirų eilių jaunoms šeimoms, neįgaliesiems. Eiliškumas priklauso nuo prašymo pateikimo datos. Per sausį, iki praėjusios savaitės vidurio, jau gauti keturi prašymai. Vidutiniškai eilėje tenka laukti apie penkerius metus. Nes, kaip buvo minėta, absoliuti dauguma pareiškėjų nori įsikurti Pasvalyje. 

Valdiško būsto gali tikėtis neturintieji savo buto ar namo. Tačiau reikia pristatyti ir daugiau dokumentų. Pavyzdžiui, pernai 14-ka pareiškėjų teko išbraukti iš eilės. Dauguma iš jų iki nustatytos datos nepateikė turto deklaracijos, kiti įsigijo būstą, išvyko gyventi į kitą miestą ar rajoną.

Komentuok su Facebook

Ar skaitėte?

1 Comment

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.