Pirmosios lietuviškos braškės – tik tikriems gurmanams

Aidos GARASTAITĖS nuotr.

Nors kalendoriuje – pirmosios birželio dienos, orai veikiau primena ankstyvą rudenį nei vasaros pradžią. Visgi gamta ir metų laikai diktuoja savą ritmą, kuris primena, jog prasideda braškių metas.

Šiuolaikiniame globaliame pasaulyje šios gardžios uogos prieinamos kone kiaurus metus, tačiau šiandien – apie tas, kurios auga ir noksta mūsų krašte. 

Trečiadienį užsukus į Pasvalio turgų radome ne vieną braškių prekiautoją. Tiesa, lietuviškomis prekiavo tik žemės ūkio kooperatyvo „Ustukių braškės“ šeimininkė Jurgita Armonavičienė. 

Uogos įspūdingos – didelės, gražios, iš tolo kvepiančios. Kaina – ne kiekvieno kišenei – 9 eurai už kilogramą. Palyginimui, čia pat siūlomos graikiškos braškės kainavo 3–4 eurus už kilogramą. 

– Jau savaitė kaip prekiaujame Pasvalio ir Panevėžio turguose. Pirmosios braškės tikrai nėra ta prekė, prie kurios išsirikiuoja eilės. Jas perka tikrieji lietuviškų braškių mėgėjai. Kam brangu – laukia pigesnių. O tas, kuris tikrai vertina šį skonį – nusiperka. Gal ne kilogramą, pusę, bet perka. Tai pirmosios uogos, pačios didžiausios. Vėliau, kai prasidės mažesnės, ir kaina kris, – tikina Jurgita Armonavičienė.

Žemės ūkio kooperatyvas „Ustukių braškės“ uogas augina ir šiltnamyje (apie penkis arus), ir lauke (beveik hektaras). J. Armonavičienė pasakoja, jog nors šiltnamyje braškes pasodino dešimčia dienų anksčiau nei praeitais metais, pirmąjį derlių nuskynė tokiu pat laiku, kaip ir pernai. 

– Sunku pasakyti, kaip bus su lauke augančiomis braškėmis. Pernai į turgų jų atvežėme birželio 17 d. Šiemet tikimės turėti jau po Antaninių. Nors, kai tokie orai, bijau, ar tik nereikės laukti Joninių (juokiasi).

Moteris tikina, jog kainos tokios pat, kaip ir pernai. Panevėžyje pirmąsias uogas parduoda po 10, Pasvalyje – po 9 eurus. Jei klientai atvažiuoja į namus, braškių gali gauti už 8 eurus.

– Kainų nekėlėme, tačiau auginimo savikaina gerokai pakilo. Pabrango durpės, daigai, transportavimas. 

Kokie bus šie metai braškių augintojams, žemės ūkio kooperatyvo „Ustukių braškės“ šeimininkė nesiryžo prognozuoti. 

– Pasakysiu tada, kai nuskinsime paskutinę šių metų derliaus uogą.

Komentuok su Facebook

Ar skaitėte?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.