Kraujagyslių ligos ir jų gydymas Respublikinėje Panevėžio ligoninėje

Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vedėjas Arūnas Čepkauskas.

Lietuvoje egzistuoja nuomonė, kad vėžiniai susirgimai yra baisiausia liga ir jos diagnozė reiškia mirtį. Statistika rodo, kad nuo širdies ir kraujagyslių ligų miršta tris kartus daugiau žmonių, nei nuo visų onkologinių ligų kartu paėmus. Paskutinių tyrimų duomenimis, širdies ir kraujagyslių ligos Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, buvo ir tebėra pagrindinė mirties priežastis – mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių sistemos ligų užima pirmąją vietą tarp visų mirties atvejų. Dėl šių ligų 53 Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono šalyse kasmet miršta 4.3 milijono, Europos Sąjungos (ES) šalyse – 1,9 milijono žmonių. Lietuvoje nuo širdies ir kraujagyslių sistemos ligų miršta beveik dvigubai daugiau gyventojų negu vidutiniškai ES šalyse senbuvėse.

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės Kraujagyslių chirurgijos skyrius, kuriam nuo 2015 metų vadovauja kraujagyslių chirurgas Arūnas Čepkauskas, įkurtas 1977 metais. Jame per metus tiriama ir gydoma per 1500 pacientų. Šiuo metu skyriuje yra 16 lovų, dalis pacientų gydosi Dienos chirurgijos skyriuje. Kalbiname Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vedėją Arūną Čepkauską.

– Gydytojau, prisistatykite mūsų skaitytojams – kur ir ką baigėte, kiek metų dirbate Panevėžyje bei trumpai pristatykite Respublikinės Panevėžio ligoninės Kraujagyslių chirurgijos skyrių, kuriam vadovaujate.

– Esu kaunietis, baigiau Lietuvos sveikatos mokslų universitetą, dar būdamas rezidentu pradėjau dirbti Kauno klinikose, o nuo 2010 metų gyvenu Panevėžyje ir dirbu Respublikinėje Panevėžio ligoninėje Kraujagyslių chirurgijos skyriuje. Kraujagyslių chirurgijos skyriuje yra atliekamos visos skubios arterijų bei venų operacijos, pilvo aortos ir jos šakų bei pilvo organų arterijų rekonstrukcinės operacijos, pilvo aortos bei kitų aneurizmų rezekcijos ir rekonstrukcijos, kaklo arterijų rekonstrukcijos, kojų ir rankų arterijų rekonstrukcinės operacijos, operacijos dėl įgimtų kraujagyslių anomalijų ir displazijų, arterijų – venų jungtys, kraujagyslių auglių šalinimo, visos paviršinių venų operacijos. Taigi, gydytojai kraujagyslių chirurgai gydo įvairias ligas, kuriomis sergame esant kraujagyslių patologijai: arterijų, esančių kakle, rankose, pilve, kojose ligas, venų ligas, limfostazę, aneurizmas.

– Dėl kokių ligų pacientai dažniausiai kreipiasi į kraujagyslių chirurgus?

– Tai galūnių išeminės ligos. Lėtinė galūnių išemija atsiranda tuomet, kai sumažėja audinių perfuzinis spaudimas, sutrinka mikrocirkuliacija. Dažniausia to priežastis – aterosklerozė, rečiau – vaskulitas ar traumos. Šiuo atveju anksti diagnozavus ligą ir paskyrus tinkamą konservatyvų gydymą galima išvengti operacijos. Tačiau ligai progresuojant, didėjant galūnių išemijai, taikomos atviros rekonstrukcinės arterijų operacijos arba intervencinės radiologinės procedūros, kurios nuolat tobulėja bei keičia atviras operacijas, kas labai sutrumpina hospitalizacijos laiką bei pagreitina paciento pasveikimą.

Ūmi galūnių išemija dažniausiai nutinka tuomet, kai staiga sutrinka kraujo pritekėjimas į galūnę. Tačiau ūmi išemija gali pasireikšti ir žarnyne, smegenyse, kituose organuose. Dažniausia embolijos priežastis – širdies ritmo sutrikimai (prieširdžių virpėjimas), infarktas ar dirbtinių širdies vožtuvų sutrikimai. Įvykus ūmiai galūnės išemijai, žmogus jaučia skausmą, sutrinka jutimas, motorika, sumažėja odos temperatūra, pakinta odos spalva (tampa blyški, melsva), juntamas raumenų skausmas palpuojant. Įvykus galūnės ar kito organo išemijai, gydymas turi būti pradėtas kuo greičiau, nes priešingu atveju visa tai gali baigtis pažeistos kūno dalies ar organo praradimu.

– Pakalbėkime apie veninius susirgimus – kokie yra šių ligų požymiai ir jų gydymo būdai?

– Lėtinis venų nepakankamumas – veninės kraujotakos sutrikimas, kuomet kraujas iš apatinių galūnių dėl įvairių priežasčių sunkiai sugrįžta į širdį. Venų ligomis sergančių ligonių amžius vis jaunėja, simptomų – daugėja. Priežastys: rūkymas, antsvoris, mažas judėjimo aktyvumas, stovimas ar sėdimas darbas, traumos. Venų varikozė – tai dažniausia liga, dėl kurios kreipiamasi į kraujagyslių chirurgus. Gydytojai atlieka kojų venų ultragarsinį tyrimą ir greitai nustato pakitimus bei parenka tinkamą gydymo taktiką. Šiuo metu mūsų ligoninėje venų varikozei gydyti taikomos ne tik chirurginės operacijos, bet ir gydymas lazeriu, o šių metų lapkričio mėnesį pacientui sėkmingai buvo atlikta operacija venų ligoms gydyti, naudojant klijus.

– Gydytojau, kokios kvalifikuotos medikų pagalbos gali tikėtis pacientai, kurie dėl įvairių kraujagyslių sistemos ligų kreipsis į Respublikinės Panevėžio ligoninės specialistus?

– Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirba stipri, patyrusi ir kvalifikuota angiochirurgų komanda, kuri visą parą teikia skubią pagalbą gydant kraujagyslių ligas, turi bei praktikoje taiko visas šiuolaikines priemones (KT, MR, UG, angiografas) diagnozuojant ir gydant kraujagyslių pakitimus. Ši specialistų komanda sėkmingai bendradarbiauja su intervenciniais radiologais gydant arterines ligas, atliekant operacijas nuo galūnių, kaklo stentavimo iki skubios intervencijos, kuomet yra stentuojamos plyšusios aortos aneurizmos.

Mūsų ligoninės kraujagyslių chirurgų profesionalumas, nuolatinis profesinių kompetencijų tobulinimas, inovatyvių gydymo ir diagnostikos metodų taikymas, atsidavimas darbui bei geri gydymo rezultatai niekuo nenusileidžia didžiosioms universitetinėms šalies ligoninėms. O tai – teikiamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybės bei pacientų pasitikėjimo mūsų ligoninės specialistais svarbiausias rodiklis.

– Ačiū už pokalbį ir sėkmės Jums Jūsų darbuose.

Komentuok su Facebook

Ar skaitėte?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.