Jaunoji kosmetikos gamintoja tiki ne magija, o darbu

„ Moters grožis nepriklauso nuo kūno sudėjimo, akių spalvos, blakstienų tankumo ar plaukų ilgio“, – tikina Rūta Monkevičiūtė.

Nors manasis suvokimas apie kosmetiką yra gan ribotas (gyvenime pakanka skutimosi putų ir dezodoranto), ši pramonės sritis man visada asocijuojasi su tam tikra magija. Protu suvokiu, jog visi kremai ir tepalai šiuolaikiniame pasaulyje gaminami sterilias laboratorijas primenančiose gamyklose, tačiau fantazija galvoje vis tiek piešia paslaptingą, virš garuojančio katilo palinkusį moterišką siluetą.

Marijampolėje gyvenanti pasvalietė Rūta Monkevičiūtė nė iš tolo nepanaši į raganą (veikiau į modelį). Kosmetikos verslą sėkmingai plėtojanti jauna moteris magija nepasitiki. Verslininkė žino kitą sėkmės receptą ir juo dalinasi su „Darbo“ skaitytojais.

– Jei paprašyčiau nupiešti savo vaikystės Pasvalį, koks tai būtų piešinys?

– Šviesus. Pasvalys man visada buvo mielas ir savas, su juo susiję tik šilti prisiminimai. Niekada nebuvo to jausmo, kad gyvenu (kaip kai kurie mėgsta sakyti) mažame kaime. Tėtis dirba Savivaldybėje vairuotoju, mama – Petro Vileišio gimnazijos informatikos mokytoja. Su dideliu malonumu prisimenu visus gimnazijos mokytojus. Nepamirštu ir savo auklėtojos, lietuvių kalbos mokytojos Genovaitės Jurėnaitės. Tai buvo tas žmogus, kuris padarė didelę įtaką.

„Labai geras jausmas matyti, kiek daug žmonių mėgsta tai, ką tu darai. Supranti, jog tavo veikla turi prasmę“, – tikina nuosavą kosmetikos verslą vystanti Rūta.

– Prieš aštuonerius metus baigei mokykla ir…

– Ir pasirinkau tarptautinio verslo studijas Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokykloje. Tiesą pasakius, ilgai svarsčiau, kur stoti. Kelis metus važinėjau į studijų muges, domėjausi įvairiomis aukštosiomis mokyklomis, tačiau apsistojau ties tarptautinio verslo mokykla, nes man labiausiai patiko jų studijų programa. Mokiausi ten ketverius metus ir visą tą laiką, kiekvieną semestrą svarsčiau… galimybę mesti studijas. Vis atrodė, kad jos per daug lengvos, kad gal vertėtų pakeisti kryptį ir pereiti į psichologiją ar farmaciją (apie tai svajojau gimnazijos laikais). Visgi mokslus baigiau ir nė kiek dėl to nepasigailėjau. Be to, vėlesniais studijų metais atsirado galimybė išvažiuoti į užsienį. Mokiausi Suomijoje, Ispanijoje, dalyvavau keliuose tarptautiniuose projektuose, stažavausi taip pat ne Lietuvoje. Tai buvo nauja ir labai reikalinga patirtis.

– Kaip tavo gyvenime atsirado kosmetikos verslas?

– Vadybinį darbą pradėjau dirbti besimokydama antrame kurse. Paskutiniais studijų metais įsidarbinau nedidelėje kosmetikos kompanijoje, kur buvau atsakinga už žaliavų tiekimą. Viskas susiklostė taip, kad po dvejų metų tapau tos įmonės vadove…

– Skamba kaip amerikietiška svajonė…

– Tai buvo maža kompanija (beje, įsteigta pasvalietės Ermitos Kirdeikytės) – startuolis. Vienu metu atsirado akcininkai, kurie perėmė verslą. Įmonės įkūrėja pasitraukė, o naujieji savininkai manęs paprašė pabūti laikinąja, o vėliau – nuolatine – vadove. Teko labai daug ko išmokti: nuo gamybos organizavimo ir darbų saugos iki kosmetikos gamybos paslapčių.

– Tačiau šiandien tu turi nuosavą kompaniją ir esi nuo nieko nepriklausoma?

– Prabėgus trejiems metams akcininkai nusprendė stabdyti įmonės veiklą. Pusę metų niekur nedirbau – ieškojau savęs. Paskui supratau, jog nebenoriu dirbti kam nors kitam, kad būtų smagu turėti nuosavą verslą. Tuo metu nei apie kosmetiką, nei apie jos gamybą nenorėjau nieko girdėti, tačiau gyvenimas viską sudėliojo savaip. Persikėliau gyventi į Marijampolę ir ten netikėtai radau naujai veiklai tinkamas patalpas. Netrukus sužinojau, kad Darbo birža subsidijuoja naujos veiklos pradžią. Supratau, kad tai yra galimybė, kuria nepasinaudojusi galiu visą likusį gyvenimą graužtis. Taip gimė „Kosmetikos laboratorija“. Gaminame įvarius aliejų mišinius grožiui. Populiariausios šiuo metu kaukės plaukams. Artimiausiu laiku galvojame pradėti gaminti visą veido priežiūrai reikalingą kosmetiką.

– Savo produktus platinate ir pardavinėjate internetu. Kodėl buvo priimtas toks sprendimas?

– Todėl, kad tai pats patogiausias ir pigiausias būdas populiarinti savo produkciją. Gali užsakyti brangią reklamą, ją pamatys tūkstantis žmonių, o susidomės tik du. Ta pati proporcija galioja ir internete, tik čia „kainuoja“ tavo praleistas laikas bendraujant su esamais bei potencialiais klientais. Vėliau, žinoma, esame numatę ir mokamas reklamos kampanijas.

– Jūsų sukurtą feisbuko grupę „Plaukų priežiūra natūraliomis priemonėmis“ seka beveik 32 tūkstančiai sekėjų. Koks jausmas turėti tokią gerbėjų armiją?

– Atsakomybė. Pamenu, kai sulaukėme pirmo tūkstančio sekėjų, tai atrodė tikras stebuklas. O dabar jų keliasdešimt kartų daugiau… Tai didelė atsakomybė, kuri verčia kontroliuoti save, todėl niekada bet ko nerašau, ar nekomentuoju. Kita vertus labai geras jausmas matyti, kiek daug žmonių mėgsta tai, ką tu darai. Supranti, jog tavo veikla turi prasmę.

– O gatvėje dar nestabdo?

– Ačiū Dievui – ne. Kol kas darbo tiek, kad jei yra nors viena laisva minutė, jos metu stengiuosi geriau nekalbėti apie plaukų problemas (juokiasi).

– Net ir nesant specialistu, nesunku pastebėti, kad kosmetikos industrijoje konkurencija milžiniška. Ar mažiems „išsišokėliams“ iš Marijampolės užtenka vietos po saule?

– Pasirodo, užtenka… Tiesa, iki to „pasirodo“ reikėjo nueiti ilgą kelią. Ir tai ne tik beveik metus trukę įrangos pirkimai ar higienos leidimų gavimas, bet ir receptų kūrimas. Kad produktas atitiktų vien mano keliamus reikalavimus, reikia išbandyti bent 100 skirtingų jo variantų. Reikia nuolat užsakinėti naujas žaliavas, o tai užtrunka. Pavyzdžiui, pagaminti vienai plaukų kaukei reikia 12, o kremui – visų 40 ingredientų, kuriuos mes vežamės iš Vokietijos, Anglijos, Prancūzijos.

Populiariausi „Kosmetikos laboratorijos“ gaminiai – iš natūralių aliejų gaminamos plaukų kaukės.

– Kas jūsų pirkėjas?

– Vienareikšmiškai moterys nuo 20-ies iki 50-ies metų amžiaus. Savo produktus siunčiame į pačius atokiausius ir keisčiausius Lietuvos miestelius, kaimus.

– O vyrai?

– Jie nesidomi. Dažniausiai sulaukiu užklausų iš moterų, kurios rūpinasi slenkančiais vyrų plaukais.

– Jūsų kompanijai pusantrų metų. Ar jau buvo ta akimirka, kai supratote, jog pasirinkote tinkamą veikos kryptį. Akimirka, kai pajutote, kad tai, ką darote, jus „veža“?

– Tikiuosi, jog buvo. Iš pradžių galvojome gaminti baltąją (kasdienei veido priežiūrai skirtą) kosmetiką. Tačiau netrukome suprasti, jog konkurencija šiame rinkos segmente didžiulė. Tiek Lietuvoje, tiek Latvijoje yra pilna gamintojų. Tokioms mažoms valstybėms jų gal net per daug. Tada kilo mintis išbandyti aliejines plaukų kaukes. Ne vienerius metus jas naudojau pati, džiaugėsi jomis ir pažįstami. Be didelių įžangų, be rinkodaros planų ir net be pavadinimo pagaminome pirmąją partiją. Netrukome sulaukti teigiamų atsiliepimų, pastebėjome, jog žmonės domisi nauju produktu. Tai nustebino, įkvėpė ir suteikė pasitikėjimo. O dabar, prabėgus pusantrų metų, rimtai galvojame apie pirminį sumanymą gaminti įvairius kremus.

– Kuo ypatinga jūsų produkcija?

– Lietuvoje beveik niekas negamina tokių aliejinių kaukių. Alternatyva – patiems pirkti aliejus ir bandyti juos maišyti. Tačiau ekologiški, šalto spaudimo nerafinuoti aliejai yra labai brangūs. Pradinis rinkinukas bandymams kainuos daugiau negu 100 eurų. Mes jau esame atrinkę keliolika geriausių bei naudingiausių aliejų ir galime pasiūlyti optimaliai veiksmingus jų mišinius.

– Apie tuos mišinius… Ar yra juose bent krislas magijos?

– Čia labai labai daug darbo. Ir ne tik fizinio. Reikia daug skaityti, nuolat eksperimentuoti, domėtis naujais ingredientais. Tai labai dinamiškas verslas, čia nuolat kuriami nauji produktai, kurie panašūs į cheminius, sintetinius elementus, bet yra natūralūs. Tokios medžiagos pagerina produkto savybes, tampa patrauklesnės pirkėjams. Kad ir kaip bandytumėte įžvelgti magiją, stebuklų čia mažai, daugiau darbo.

– Kaip įsivaizduoji savo verslo ateitį?

– Svajonėse yra gamykla. Norėtume plėstis, tai leistų moterims pasiūlyti ir kokybiškesnę, ir pigesnę mūsų produkciją.

– Ar nebijai, kad vieną dieną, kai jau būsite didelė ir klestinti įmonė, kas nors ateis su didele pinigine ir nupirks jūsų verslą?

– Visuomet galima pasakyti „Ne“. Mes turime aiškius siekius ir vertybes, tad nežinau, ar atsiras tokia pinigų suma, galinti mus sugundyti.

–  „Kosmetikos laboratorijoje“ dirbate dviese?

– Kol kas – taip. Aš ir mano draugas Aidas…

Kartu su draugu Aidu.

– Ar čia tik ne tas žmogus, kuris privertė pasvalietę išsikraustyti į Marijampolę?

– Taip, esu meilės emigrantė (juokiasi). Aidas yra rinkodaros specialistas ir rūpinasi, kad apie mūsų produkciją sužinotų kuo daugiau žmonių.

– Tu sėkmingas žmogus?

– Darbštus…

– O kokia būni vakare, kai niekas nemato ir gali nusiimti verslininkės kaukę?

– Būnu paprasta mergina… Tik tokių akimirkų beveik nėra. Dirbti 12–14 valandų per dieną man yra normalu, tad vos padedu kompiuterį į šalį, iš karto užmerkiu akis. Jei yra laisva valandėlė – mėgstu skaityti. Patinka motyvacinės, populiariosios psichologijos knygos. Literatūra, kuri padeda dvasiškai ir emociškai tobulėti.

– Kas yra graži moteris?

– Grožis nepriklauso nuo kūno sudėjimo, akių spalvos, blakstienų tankumo ar plaukų ilgio. Graži moteris yra ta, kuri pasitiki savimi ir yra laiminga.

– Lietuvaitės gražios?

– Labai! Apsidairykite gatvėje.

– Ačiū už pokalbį.

 

 

Komentuok su Facebook

Ar skaitėte?

2 Comments

  1. Manau, jog ir vyrams aktualu aliejai, ypatingai auginantiems ir puoselėjantiems barzdas. O šiaip šampūnai buvusios Pasvalietės man labai patiko

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.