Modernizuoti ūkį paskatino į jį sugrįžę vaikai

Nors šiandien daugelis ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje kalba apie pienininkystės ūkių krizę, Ragujų kaimo ūkininkai Genovaitė ir Bernardas Baneliai ryžosi drąsiam žingsniui – modernizuoti savo pieno ūkį. Iš Kiemeliuose įsikūrusios žemės ūkio bendrovės įsigijo jau senokai ištuštėjusių fermų kompleksą ir pateikė paraišką dėl Europos Sąjungos paramos. Už europinius pinigus įsigijo šiuolaikišką pieno fermos įrangą, o patį pastatą rekonstravo už ūkyje uždirbtas lėšas.

Rugsėjo viduryje ūkio šeimininkai savo bičiulius, partnerius, talkininkus buvo sukvietę į rekonstruotos ir modernizuotos fermos atidarymą.

Karvutės guli ant kilimų

Iš pagrindų atnaujintuose dviejuose karvidės tvartuose įrengta moderni „Eglutės“ tipo melžimo aikštelė, kurioje vienu metu vokiškais IQ melžtuvais melžiama po šešiolika karvių. Pienas suteka tiesiai į aušintuvą. Įdiegta bandos valdymo programa. Prie karvių kojų pritvirtinti davikliai leidžia stebėti primelžto pieno kiekį, gyvulių sveikatą – kūno temperatūrą, rujos pradžią. Yra selekciniai vartai, kurie atskiria rujojančias karves, o sergančias nukreipia į penkių vietų „ligoninės palatą“. Fermoje sumontuotas olandiškas karvių sėklinimo ir gydymo stendas. Įrengtos šiuolaikiškos karvių girdyklos, nuolat takus valantys grandininiai skreperiai, mėšlo ir srutų šalinimo mechanizmai, ventiliacinės užuolaidos. Patogų galvijų poilsį užtikrina guoliavietės su latekso kilimais, automatiniai šepečiai, prie kurių karvės mielai ateina, nes šepečiai jas masažuoja, šukuoja. Karvučių gyvenimą, jų elgesį, melžimo procesą galima stebėti iš operatorinės – viską filmuoja net 24 kameros.

Renovuotos ir pagalbinės patalpos. Ūkyje dirbantys žmonės turi patogų poilsio kambarį su virtuve, kurioje yra ne tik viryklė, bet ir šaldytuvas, indaplovė. Po darbo galima nusiprausti duše.

Karvidę rekonstravo ir naują įrangą sumontavo UAB „Biržų žemtiekimas“ gyvulininkystės serviso komanda. Apgalvotai išplanuotuose tvartuose pritaikyta moderni galvijų laikymo technologija. Karvutės vaikšto palaidos, šeriamos vienoje patalpoje, o ilsėtis eina į „miegamąjį“.

– Jūsų sėkmė kartu yra ir mūsų sėkmė. Todėl linkim palankių pieno supirkimo kainų, pelningo ūkio valdymo ir geros partnerystės su mūsų įmone, – ūkio šeimininkus sveikino „Biržų žemtiekimo“ atstovai, fermos darbuotojams padovanoję po komplektą jų darbui būtinų priemonių.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vardu sveikinęs jos vadovas Vygaudas Bružas gerų žodžių ūkininkams negailėjo už jų ryžtą, valią ir kantrybę, nes be šių savybių tiesiog neįmanoma sukurti to, ką dabar turi Banelių ūkis.

Pasvalio kredito unijos, kurios suteikta paskola pasinaudojo ūkio šeimininkai, administratorė Svajonė Janeliūnienė prisiminė savo apsilankymą toje pat fermoje prieš keletą metų.

– Tada šis pastatas atrodė daug niūriau. Tačiau, nors buvo šlapias ruduo, kaip ir šiandien, aplink žydėjo Genutės išpuoselėtos gėlės. Mums tai buvo akivaizdus liudijimas, kad šiais darbščiais žmonėmis reikia pasitikėti.

Zina MAGELINSKIENĖ

Visą straipsnį skaitykite 2016-09-29 „Darbe“.

Komentuok su Facebook

Ar skaitėte?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.