Iš didelio rašto išėjo iš krašto…

Ši liaudies patarlė, matyt, taikliausiai apibūdina praėjusiais metais Nacionalinio egzaminų centro (NEC) organizuoto dešimtokų pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo (PUPP) rezultatus. Šis kasmetis lietuvių kalbos ir matematikos žinių patikrinimas privalomas visiems, norintiems įgyti pagrindinį išsilavinimą. Tad jį laiko beveik visi dešimtokai, o rezultatai iš esmės atspindi jų žinių lygį. O jis, švelniai tariant, yra apverktinas.

Nacionalinio egzaminų centro duomenimis, bendras visų dešimtokų lietuvių kalbos PUPP rezultatų vidurkis siekia 6,33 balo, o matematikos – tik 5,59. Bent vieną nepatenkinamą įvertinimą – nuo 1 iki 3 balų – gavo net 23,3 proc. dešimtokų, o kai kuriose savivaldybėse matematikos užduočių neįveikė net trečdalis moksleivių. Neblizga ir mūsų rajono dešimtokų pasiekimai. Tiek lietuvių kalbos, tiek matematikos PUPP rezultatų vidurkis mažesnis nei visos šalies – atitinkamai 6,02 ir 4,85 balo.

Džiaugtis nėra kuo

Iš 60-ies savivaldybių, pagal lietuvių kalbos pasiekimų vidurkį lenkiame 18. Praėjusiais metais lietuvių kalbos testus mūsų rajono mokyklose laikė 278 dešimtokai. Aukščiausią įvertinimą – po10 balų gavo tik 7 moksleiviai (2,5 proc.) – visi iš Pasvalio Petro Vileišio gimnazijos, po 9 balus – 17 (6,1 proc.), po 8 balus – 29 (10,4 proc.), po 7 balus – 66 (23,7 proc.), po 6 balus – 51 (18,3 proc.), po 5 balus – 47 (16,9 proc.), po 4 balus – 40 (14,4 proc.), po 3 balus – 14 (5 proc.), po 2 balus – 7 (2,5 proc.). Kaimyninių rajonų dešimtokai dar didesni beraščiai – Biržų rajone lietuvių kalbos PUPP rezultatų vidurkis siekia tik 5,88 balo, Pakruojo rajone – 5,87, Panevėžio rajone – 5,64. Raudonuoti turėtų ir rokiškėnai, kurių gimtosios kalbos pasiekimų vidurkis taip pat nesiekia šešių balų (5,79). Panevėžio apskrityje iš rajonų savivaldybių geriausiai lietuvių kalbos užduotis įveikė kupiškėnai (6,19 balo), o lyderiai yra Panevėžio miesto mokyklų dešimtokai (6,26 balo). Apskritai visų didžiųjų šalies miestų moksleivių pasiekimai yra aukštesni, nei rajonuose gyvenančiųjų. Absoliutūs lyderiai yra Palangos miesto dešimtokai, vieninteliai šalyje sugebėję peržengti septynių balų vidurkį (7,17), o nemaloni autsaiderių etiketė šį kartą užklijuota Kalvarijos savivaldybei (5,60). Tuo tarpu kaimyninės Kazlų Rūdos savivaldybės dešimtokų lietuvių kalbos pasiekimai vieni geriausių Lietuvoje (6,45).

Sigitas KANIŠAUSKAS

Visą straipsnį skaitykite 2016-03-31„Darbe“.

Komentuok su Facebook

Ar skaitėte?

1 Comment

  1. Įdėmiai perskaičiau v i s ą (kaip rekomenduota) straipsnį. Daug neaiškumų sukilo. Tarkim, kaip čia atsitiko, kad šalyje, kurioje u n i v e r s i t e t ų yra daugiau nei blusų mano Sargiuko kailyje, toks prastas potencialių studentų rengimas?!? Kas gali „žmoniškai“ ir suprantamai (net Sargiukui!) paaiškinti, kodėl Pasvalio savivaldybės mokyklų lietuvių kalbos ir matematikos PUPP’o rezultatų vidurkis prastesnis už Lietuvos mokyklų vidurkį (atitinkamai 6,02 ir 4,85 balo)?. Kodėl be saiko giriama ir šlovinama Pasvalio Svalios pagrindinė mokykla (ta, kurioje savo anūkus ketina mokslinti rajono valdžios pirmas asmuo ar kupinas „iniciatyvų“ seimūnas „nuo Pasvalio“) rajono reitinge tėra aštunta? /beje, ta proga pagalvojau: gal geriau tam seimūnui pačiam negaišti ir negaišinti virkaujančių dėl „menko“ uždarbio mokytojų, o sugalvoti įtaigią „iniciatyvą“ kaip ženkliai sumažinti rajono beraščių skaičių ir „trūktelti“ rezultatus bent iki Lietuvos vidurkio? Taip sakant, „ne pinigai iš vakaro, o kėdės ryte“, bet pirma „kėdės“ – o atlygis paskui… beraščiams – žr. „Dvylika kėdžių“).
    Apgailėtinus rezultatus komentuoja vienos rajono gimnazijos (!) mokytojos: ekspertė ir metodininkė (!!). Įsidėmėjau mokytojos ekspertės porą minčių: „Natūralu, kad sudėtingas užduotis mokiniai atlieka prasčiau“ (!) ir „Norint išmokti rašyti reikia … rašyti“ (!?!). Stačiai iš elementarios logikos aukso fondo: du maišai miežių yra sunkesni už vieną maišą, o norint turėti miežių – reikia suarti, suakėti ir pasėti. Ir tai – tik pusė darbo!.. Čia – ekspertės mintijimai, o ką tada kalbėtų ir aiškintų „eilinės“ mokytojos, be tų „titulų“?..
    Kas skaito rašo – duonos neprašo…
    Ir dar: koroče, čystai lievas straipsnis. Džiaukas jama! Daba aisiu pageimint ant telefo, o paskui – į pardę prisišopint čipsų ir alos… I cannot see anyone whatever!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.