Apie ietis, praradimus, žvaigždes ir erdvėlaivius

J.JovaisienePerskaičiusi rugsėjo 12 d. laikraštyje „Darbas“ Algio Indrilionio straipsnį- nuomonę „Prarastume daugiau“, pasinaudodama teise į atsakomąją nuomonę, norėčiau atsakyti į straipsnyje išdėstytus teiginius ir kai ką patikslinti.

Pirmiausia, ką aš pajutau skaitydama straipsnį – tai autoriaus begalinę meilę krepšiniui ir „Pieno žvaigždžių“ komandai. Kaip motina paukštė gina savo paukštukus lizde, taip gerb. Algis, pasiruošęs ginti „Pieno žvaigždes“ nuo visų „niekadėjų“, besikėsinančių „apiplėšti“ jo branginamą komandą. Deja, turiu nuliūdinti autorių ir visus kitus pasvaliečius, tikinčius, kad komanda priklauso Pasvalio savivaldybei – „AB „Pieno žvaigždės“ yra vienintelis krepšinio klubo VšĮ „SSK“ („Pieno žvaigždžių“ komanda) dalininkas ir teikia paramą. 2014 m. įmonės suteikta parama sudarė 1815 tūkst. Lt (2013 m. – 2000 tūkst. Lt)“ – čia informacija iš viešai skelbiamo AB „Pieno žvaigždės“ finansinio ataskaitų rinkinio už metus, pasibaigusius 2014 m. gruodžio 31 d., kurį kiekvienas norintis gali rasti internete. Taigi, ne savas tas „paukštukas, o gegužiukas“. Labai gaila, bet Pasvalio rajono savivaldybė per maža ir per „biedna“, kad išlaikytų profesionalią krepšinio komandą.

Toliau straipsnyje, kaip svarų argumentą, autorius nurodo, kad peticijos, kuria raginama žmones pasirašyti neremti svetimos krepšinio komandos, iniciatoriai nepasako „esminio“ dalyko – iš kur savivaldybės biudžete atsirado tie 220 tūkstančiai eurų. Vėl turiu nuliūdinti gerb. Algį – pasakome absoliučiai visiems besidomintiems, kad tai AB „Pieno žvaigždžių“ trijų pagrindinių akcininkų gautų pelno dividendų sumokėto gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalis. Bet mes kartu pasakome ir dar kitą esminį dalyką, kurio nemini autorius ir kuris nebuvo paminėtas ankstesniame „Darbo“ straipsnyje apie „iečių laužymą“, kad tie Savivaldybės biudžete atsiradę pinigai fiksuojasi kaip Savivaldybės pajamos ir padaro Savivaldybei „meškos paslaugą“, nes faktinių Savivaldybės pajamų iš gyventojų pajamų mokesčio padidėjimas tiesiogiai įtakoja iš valstybės biudžeto savivaldybei skiriama lėšų dalį gyventojų pajamų mokesčiui išlyginti. Paprastesnis paaiškinimas būtų toks, jei gyventojų pajamų mokesčio daugiau susirenka pati Savivaldybė, sumažėja iš valstybės skiriamos lėšos kitoje biudžeto eilutėje. O kad tas sumažėjimas bus tikrai solidus, užtenka suprasti, pažiūrėjus į 2015 m. Savivaldybės planuojamas biudžeto pajamas: 5,213 mln. eurų GPM mokesčio Savivaldybė planuoja surinkti pati, o 1,925 mln. eurų gauti iš valstybės gyventojų pajamų mokesčiui išlyginti. Taip, kad valstybei sumažinti planuotas lėšas savivaldybei tikrai yra iš kur. O tai jau bus konkretūs mūsų pinigai, kurie buvo numatyti panaudoti rajono reikmėms. Straipsnio autorius nepasako dar ir to dalyko, kad šiais metais taryba jau skyrė „Pieno žvaigždžių“ komandai 33722 eurų paramą, todėl tas nuoširdus tikėjimas, kad nuo akcininkų sumokėtų mokesčių Savivaldybė dar ir uždirbs, skamba kaip tikėjimas ufonautų egzistavimu. Aišku, galima mano argumentais netikėti, sakyti, kad meluoju, išsigalvoju, kad nebus jokio nuostolio, kad aš čia politikuoju, siekiu populiarumo šnekomis, bet užteks įsitikinti, kad tai yra tiesa, paklausus bet kurio pažįstamo finansininko, kuris yra susipažinęs su Biudžeto sandaros įstatymu ir Savivaldybių biudžeto pajamų nustatymo metodikos įstatymu. O šiaip, kiekvienam piliečiui galima ir asmeniškai minėtus įstatymus paskaityti. Abejojantiems dar rekomenduočiau pasižiūrėti 2015- 08-27 savivaldybės tarybos posėdžio transliacijos įraše šio klausimo svarstymą (www.pasvalys.lt skiltyje e-demokratija) – meras tiesiai atsakė man, kad šie pinigai yra, cituoju: „Iš Savivaldybės biudžeto, iš visų gyventojų sumokėto gyventojų mokesčio“.

Labiausiai straipsnyje mane nustebino autoriaus nuoširdus džiaugimasis akcininkų „geranoriškumu“ sumokėti mokesčius Pasvalio savivaldybei, kad būtų paremta krepšinio komanda. Nesupykit, gerb. Algi, bet čia jūs parašėte visišką nesąmonę. Schemą paaiškinsiu paprastesniu pavyzdžiu – gyvenu Pasvalio rajone, auginu čia savo vaikus, dirbu, gaunu pajamas, moku mokesčius. Iš tų pajamų, kurios lieka sumokėjus mokesčius, išlaikau savo vaikus. Bet vieną dieną man „nušvinta protas“, pagalvoju, o kodėl aš turėčiau mokėti mokesčius ir mažinti savo pajamas, išlaikydama nuosavus vaikus? Paprašau Savivaldybės, kad mano sumokėtą GPM man grąžintų, iš tų pinigų išsilaikau savo vaikus ir dar su šiuo poelgiu pretenduoju į metų motinos vardą.

Išsimiegokit, žmonės brangieji, socializmas baigėsi – gyvename kapitalizme. Iš visos šios „machinacijos“ su mokesčiais neišlošia nei Savivaldybė, nei rajono žmonės, nei, manyčiau, pati krepšinio komanda. Šis žaidimas su mokesčiais, mano nuomone, naudingiausias tiems patiems „geriesiems“ akcininkams, nes jei jų sumokėtais mokesčiais komandai „pasponsoriaus“ savivaldybė, tai vietoj tų 2 mln. Lt, kuriais komandą remdavo AB „Pieno žvaigždės“, bereiks duoti tik 1 milijoną, o tai reiškia, kad AB turės daugiau grynojo pelno, o kartu ir akcininkai daugiau dividendų.

Jūratė JOVAIŠIENĖ Pasvalio r. savivaldybės tarybos narė

Visą straipsnį skaitykite 2015-09-17 „Darbe“.

Komentuok su Facebook

Ar skaitėte?

5 Comments

  1. Penki balai.Labai išsamus ir aiškus atsakymas tiems ,kurie nelabai gaudosi finansuose,ir aklai tiki ,kad mokesciai turi buti kazkam grazinti………

  2. jeigu žiūrint ilgalaikę perspektyva ir Pasvalio „Pieno žvaigždės” gerai pasirodys turnyruose tai savivaldybė tikrai išloš.

  3. Aciu Vistiek, kad mane pareklamuosite. Neigiama reklama vistiek yra reklama. Tik nepamirskit iki kitu savivaldybiu tarybu rinkimu. Tiesa, lietuviai siandien pralose ispanams. Gaila.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.