Priežastys, besislepiančios už Europos Superlygos atsiradimo: ar ji vis dar yra variantas? 

Kaip jūs jaustumėtės stebėdamas geriausių Europos futbolo klubų žaidimą uždaro formato lygoje, kuri nekelia jokios rizikos iškristi, bet taip pat joje nėra jokių galimybių pakilti? Ar tai būtų tiesiog geras futbolas? Malonumas futbolo fanų akims ar palaima svetainėms, kuriose yra organizuojamos futbolo lažybos? Ar kažkas kitokio, nei tai?

Europos futbolui iškilo realus pavojus prieš beveik dvejus metus – 2021 m. balandžio 21 d., kai dvylika prestižinių futbolo klubų visiškai netikėtai paskelbė apie naujų, uždarų varžybų kūrimą, kuriose dalyvautų tik geriausios Europos nacionalinės lygos ir jose nebūtų galimybės pakilti arba iškristi. Apie buvo kalbama visur – nuo didžiausių žiniasklaidos kanalų iki svetainių, kuriose buvo rengiamos lažybos gyvai ir statymai. 

Idėja, kad geriausios futbolo komandos žaistų tarpusavyje lygoje, kuri niekaip nebūtų susijusi su dabartine reguliuojančia organizacija UEFA ar nebūtų sukurta taip, kad kurtų nelygybę ir nesąžiningą elgesį su klubais, nebuvo gerai priimta.

Priešingai, paskelbus šią idėją buvo susidurta su pasipriešinimu, riaušėmis, protestais ir dideliu nusivylimu iš gerbėjų, kurie ne tik išreiškė savo nepasitenkinimą Superlyga, bet ir reikalavo, kad klubai pasitrauktų iš šio plano. 

Daugiausiai prieštaravimo išreiškė britų sirgaliai, kurie jautėsi, kad jų mėgstamiausi klubai juos išduoda. Manchester United gerbėjai išėjo protestuoti prieš šią naują prestižinę lygą net į futbolo aikštę, prieš pat prasidedant Liverpool rungtynėms. Tai privertė klubą susimastyti ir galiausiai įtakojo tai, kad po dviejų dienų Manchester United pasitraukė. Kiti Anglijos klubai pasekė jų pavyzdžiu ir štai taip – šešių iš dvylikos steigėjų nebeliko.

Iš karto po pirmosios savo kolegų anglų pasitraukimo bangos, apie savo pasitraukimą paskelbė dar trys klubai. Taigi, liko tik trys steigėjų klubai, vienu ar kitu būdu palaikantys Superlygos projektą: Juventus, Barcelona ir Real Madrid.

Bet kokia jiems iš to nauda? Kodėl jie lieka prisirišę prie projekto, kuris buvo taip smarkiai kritikuojamas ir kuriam priešinosi didžioji dauguma futbolo sirgalių ir tarpininkų?

Na, viena iš priežasčių yra tai, kad šie klubai, įskaitant ir visus kitus, neaktyvius Superlygos remėjus, susiduria su problemomis dabartinėje geriausių klubų lygoje Europoje – UEFA.

Nepaisant to, ar jų nuomone dabartinė Čempionų lygos struktūra sukuria nelygybę, ar jie mano, kad galėtų gauti daug daugiau pajamų nei yra leidžiama gauti UEFA – šie klubai Superlygoje mato geresnę finansinę ateitį.

Prestižinės varžybos tarp geriausių klubų suteiktų šiems klubams reikiamą finansinį pastūmėjimą. Idėja buvo tokia, kad parduodant transliavimo teises ir komercines akcijas, klubai galėtų uždirbti daug daugiau pinigų. O daug daugiau pinigų jiems reikštų įspūdingesnį ir geresnį futbolą – geresnius ženklus, geresnes aikštes, geresnes treniravimosi sistemas, geresnį valdymą ir t. t.

Savarankiškai reguliuojamos varžybos paliktų dabartinę organizuojančią ir prižiūrinčią UEFA instituciją, leistų steigėjų klubams ir dalyvaujantiems nariams džiaugtis savo asmeniniu pelnu bei gauti didžiausią visų pajamų dalį. Priešingai tam, kas vyksta dabar, kai UEFA paskirsto pajamas visiems klubams, įtraukiant ir mažesnius klubus – Superlygos plėtra reikštų tai, kad visi pinigai priklausytų didžiausioms komandoms.

Tuo pačiu metu, dar vienas tikslas, besislepiantis už Superlygos steigimo buvo sumažinti atotrūkį tarp didžiules pajamas uždirbančios EPL ir likusiųjų geriausių, ne Anglijos futbolo lygų. Palaipsniui, didžiosios La Liga, Serie A ar kitos lygos laimėtų tiek pat, kiek laimi EPL lyga, kuri generuoja stebėtinai dideles pajamas.

Žinoma, neturėtumėme pamiršti ir pačios valdybos. UEFA turi priešų ir ne visi yra patenkinti tuo, kaip lygos yra organizuojamos ir struktūruojamos bei kaip ši organizacija reguliuoja klubų finansus. Trumpai tariant, kai kurie klubai nenori, kad kažkas jiems vadovautų kaip jie turi leisti savo pinigus ar reguliuotų kiek jie uždirba, ar netgi taikytų apribojimus pagal tam tikras politikas.

Taigi, atsižvelgiant į šias plačias priežastis Europos Superlygos sukūrimui, ar mes turėtumėme nerimauti dėl to, kad artimiausioje ateityje ji vis dar gali būti sukurta?

Iš esmės tai, kad ši idėja sklando iki šiol, gali mums daug pasakyti apie ateities planus. Kadangi vis dar egzistuoja trys steigėjų klubai, kurie yra susiję su šiuo projektu, jo įgyvendinimas vis dar turi potencialo. Taip pat, kadangi ‘problemos’ vis dar nebuvo išspręstos ir daug klubų vis dar turi tam tikrą nuomonę apie UEFA, naujos prestižinės lygos atsiradimo galimybė visuomet išlieka.

Komentuok su Facebook

Ar skaitėte?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.