Žiemą palydėjome… skaniai

 

Sekmadienio popietė. Regis tik gulėk ant sofos su kompiuteriu ant pilvo ir mėgaukis savaitgalio ramybe. Tik kur tu čia žmogus rasi tą ramumą – už lango kažkas bumbsi, šūkalioja. Išeinu į lauką daryti tvarkos – nieko nėra ir… kvepia blynais. Žvilgt į kalendorių – iki Velykų – 46 dienos.

O tai reiškia, jog atėjo laikas pačiai smagiausiai, spalvingiausiai ir skaniausiai žiemos šventei – Užgavėnėms.

Širdį (tiksliau – skrandį) apima nerimas, kad baigiasi mėsiedas, tačiau pavasariškai šildanti saulutė ir pietys traukte traukia į lauką. Užgavėnių paskirtis – išvyti žiemą. Skamba keistai, kai aplink matai beveik žalią pievą, o internete skaitai apie Lietuvon sugrįžusias pempes…

Užsimerkiu ir judu orientuodamasis pagal blynų kvapą. Aromatas vis stiprėja ir tarsi popieriaus lape imu regėti ingredientus… Miltai, Meškalaukio gatvės gale gyvenančios Juozapatos vištų kiaušiniai, mielės, cukrus, aliejus… Ir dar kažkas… Subtilaus ir neapčiuopiamo. Teks išsiaiškinti.

Kepamų blynų kvapas atveda mane prie Joniškėlio kultūros namų, kur randu nemažą būrį smalsuolių. Keista ir kartu labai smagu, kad dalis jų pasipuošę kaukėmis ir margaspalviais apdarais.

Paspaudžiu ranką vienam, pasilabinu su kitu, trečias užveda kalbą apie orą ir būsimą derlių. Apsimetu, jog klausausi, tačiau iš tiesų mane labiau jaudina ne šių metų, o pernykštis derlius, iš kurio kepami blynai… Vis dairausi, kaip čia paragavus tradicinio Užgavėnių patiekalo… Staiga mano palaimingas mintis apie blynais prikimštą skrandį nutraukia Žiemą palydėjome… skaniai nežinia iš kur aikštėn įsiveržęs klegantis persirengėlių būrys. Čigonai ir ubagai, žydeliai ir meškos, daktarai ir giltinės. Žmonės kalbėjo, jog čia ne šiaip svečiai, o atvykėliai iš pačių Vaškų! Vietos folklorinis ansamblis, kuriam vadovauja Aelita Garalevičienė…

Nežinau, ką tie žmonės kalbėjo, aš pažįstu Aelitą ir jos vyrą Mindaugą, kelis sykius yra tekę sutikti, šventėje jų tikrai nebuvo! O gal jie buvo taip „smarkiai išsimoliavoję“, kad nepažinau?

Antanas SPIRGIUS

Visą straipsnį skaitykite 2016-02-09 „Darbe“.

Komentuok su Facebook

Ar skaitėte?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.