
Nuo sausio pradžios į Pasvalio ligoninę talkinti medikams vyksta trečios klasės (11 kl.) gimnazistės Andrėja Paštuolė, Ema Vošterytė ir Justė Ostrauskaitė.
Su jaunosiomis savanorėmis susitikome ligoninėje praėjusio penktadienio popietę. Tad likus kelioms minutėms iki darbo pradžios gimnazistės mielai sutiko pasidalinti patirtimi, įspūdžiais iš savanoriškos veiklos ligoninės Socialinės globos padalinyje. Juolab kad nuo savanorystės pradžios jau prabėgo beveik du mėnesiai.
Merginos sakė, kad prieš ateinant į ligoninę savanorystė joms nebuvo nežinoma veikla. Apie ją domėjosi ir anksčiau. Anot pašnekovių, motyvacijos savanorystei taip pat prideda galimybė gauti papildomus 0,25 balo stojant į aukštąsias mokyklas. Jos priminė, kad ligoninė nėra vienintelė vieta Pasvalyje, kur galima savanoriauti. Neatlygintino darbo ieškančiuosius mielai priima Mariaus Katiliškio viešoji biblioteka, Krašto muziejus, Socialinių paslaugų centras ir kt. Kiekvienoje iš jų savanoriškas darbo pobūdis, be abejo, skiriasi. Apie galimybę savanoriauti Pasvalio ligoninėje merginos sužinojo iš gimnazijos feisbuko paskyroje paskelbtos informacijos.
Ligoninėje savanoriaus pusmetį
Sausio 2-ąją ligoninėje prasidėjusi savanoriška veikla Andrėjai, Emai ir Justei tęsis pusmetį. Per šį laikotarpį kiekvienai savanorei privalu neatlygintinai atidirbti po 240 valandų. Taigi per mėnesį susidaro maždaug po 40 valandų, o per savaitę – apie 10.
Minėtus 0,25 balo galima gauti tik išdirbus nustatytą valandų skaičių. Griežtai nustatyto savanoriškos veiklos darbo grafiko nėra. Merginos pačios nusprendžia. Jos į ligoninę ateina po pamokų ir savaitgaliais. Atidirbtos valandos pažymimos grafikuose.
Ligoninėje dirbančių visų trijų savanorių kuratore paskirta vyriausioji slaugos administratorė Lina Kairienė. Su savanorėmis sudarytos sutartys.
Beveik porą mėnesių Andrėja, Ema ir Justė kartu savanoriavo ligoninėje esančiame Socialinės globos padalinyje. Iš jo Ema ir Justė perėjo į Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrių, o Andrėja – į Chirurgijos ir traumatologijos skyrių. Per šešerius savanorystės mėnesius jos turės progos susipažinti visais Pasvalio ligoninės skyriais ir juose padirbėti. Išskyrus Reanimacijos.
Pacientams tenka ir pasakas skaityti
Daugiau nei pusantro mėnesio praleidusios Pasvalio ligoninės Socialinės globos padalinyje ir neseniai perėjusios į Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrių, gimnazistės įgijo neįkainojamos gyvenimiškos patirties. Jos dabar kur kas geriau suvokia, ką iš tiesų reiškia žodis empatija – gebėjimas pasijusti kito žmogaus vietoje, suprasti jo lūkesčius ir jausmus. To ypač reikia minėtų skyrių pacientams, kurių dauguma yra senyvo amžiaus.
Gimnazistės prisipažino, kad pirmą kartą atėjusios į Socialinės globos padalinį jautėsi nedrąsiai. Neramu buvo, kaip priims personalas ir patys pacientai. Tačiau nepasitikėjimo ledai kaipmat ištirpo. Jaunosios pašnekovės džiaugėsi, kad Socialinės globos padalinio bei Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus personalas jas labai šiltai priėmė. O daugelis pacientų dabar jau nekantriai laukia baltais chalatais vilkinčių moksleivių.
Kaip atrodo ligoninėje praleistos savanoriškos veiklos valandos? Gimnazistės padeda pacientams pavalgyti, paduoda stiklinę vandens, kai reikia išgerti paskirtus vaistus, aptvarko lovas. Būna ir taip, kad kai kurie ligoniai užsispiria ir nenori priimti gydytojo paskirtų vaistų. Tada savanorėms tenka juos įkalbinėti arba kitaip „monyti“, kad piliulės būtų išgertos. Akis į akį nesusidūrusiems su minėtų skyrių pacientais gal toks savanorių darbas atrodo kaip didesnio dėmesio nevertos smulkmenos. Tačiau jos yra itin svarbios visoje ligonių gydymo ir priežiūros mozaikoje. Sudarytos savanoriškos veiklos sutartys neįpareigoja gimnazisčių imtis veiklų, kurios joms nepatinka.

Savanorės džiaugiasi žinodamos, kad pacientai jų laukia. Jos patyrė, kad garbaus amžiaus žmonėms itin svarbu ilgesnis bendravimas, jų išklausymas. „Pavaišina, pripasakoja įvairių savo gyvenimo istorijų. Kadangi vardų neįsimena, vadina mus dukrelėmis“, – pasakojo gimnazistės. Savo ruožtu jos su dėmesio išsiilgusiais pacientais žaidžia stalo žaidimus, lipdo iš molio, kartu padainuoja, pageidaujant paskaito pasakų. „Neseniai vienai močiutei skaičiau lietuvių liaudies pasaką apie pupą“, – savanorystės patirtimi dalinosi Andrėja. Skaudu ir liūdna žiūrėti, anot pašnekovių, kuomet pacientai jau nebeatpažįsta jų aplankyti atėjusių artimųjų. Savanorės taip pat yra patyrusios staigią kai kurių pacientų nuotaikų kaitą. Globos padalinyje jos matė, kaip atrodė paskutinės garbaus amžiaus pacientės gyvenimo valandos…
Susipažinusios su globos padalinio ir palaikomojo gydymo skyriaus darbo „virtuve“, gimnazistės tvirtino, kad dabar dar labiau gerbia ir supranta slaugytojas. Jaunosios savanorės atvirai kalbėjo, kad per daugiau kaip mėnesį emociškai prisirišo prie Socialinės globos padalinio pacientų. Todėl paprašė, kad šeštadienį visos trys kartu vėl galėtų tame pačiame padalinyje savanoriauti.
Iš gimnazisčių trijulės tik Andrėja sakė, kad jau apsisprendusi rinktis medicinos studijas. Moksleivei sekasi biologija, chemija – mokomieji dalykai, kurių egzaminų įvertinimai turi didžiausios įtakos stojant į mediciną. Savanorystė ligoninėje, anot Andrėjos, dar labiau motyvuoja siekti medikės profesijos. Gimnazistė save labiausiai įsivaizduoja esant chirurge. Tad savanorių kuratorė L. Kairienė pasiūlė Andrėjai pirmai susipažinti su Chirurgijos-traumatologijos skyriumi. Iki mūsų pokalbio gimnazistė šiame skyriuje kol kas buvo tik kartą ir asistavo slaugytojoms, kuomet jos perbintavo nudegusią paciento nugarą.
Tuo tarpu Andrėjos draugės Justė ir Ema prisipažino, jog dar yra būsimos profesijos paieškų kelyje.
Susidomėjimas savanoryste ligoninėje – didelis
„Labai džiaugiamės pirmosiomis ligoninės savanorėmis. Merginos darbščios, nuoširdžios, kultūringos, nebijančios imtis siūlomo darbo. Kalbinu visas tris studijuoti mediciną. Kiek žinau, kol kas tik Andrėja apsisprendusi“, – pagiriamųjų žodžių gimnazistėms negailėjo jų kuratorė, ligoninės vyriausioji slaugos administratorė Lina Kairienė.
Ji minėjo, kad yra daug besidominčiųjų savanoriška veikla ligoninėje. Ne vien tik iš mokyklų, nes akreditacija suteikia teisę savanoriais priimti jaunimą iki 30 metų. Tačiau kol kas yra tik trys vietos. Jau žinoma, kas savanoriaus antrąjį šių metų pusmetį.
Vyriausioji slaugos administratorė L. Kairienė paaiškino, kad savanoriai savo veiklą neatsitiktinai pradeda būtent Socialinės globos padalinyje. Anot medikės, čia savanoriams lengviausias ir neskubus darbas. Tuo tarpu Chirurgijos ir traumatologijos bei kituose ligoninės skyriuose teks kur kas greičiau suktis.