Gaisras neįgalų sūnų auginančią šeimą paliko be namų

Aidos GARASTAITĖS nuotr

Praeito pirmadienio vakare, kai didžioji Lietuvos dalis pamažu nėrė į artėjantį šventinį Vasario 16-osios šurmulį, Pušalote gyvenančios Linos Šidagienės feisbuko paskyroje atsirado trumpas įrašas „Sekundė… ir tu tampi niekuo…“ Po juo – sudegusio namo nuotraukos. 

Ketvirtadienio numeryje jau rašėme, kad vasario 15-osios popietę, kelios minutės po antros, Pušalote, Stoties g., užsiliepsnojo medinis gyvenamasis namas. 

Nors vietos ugniagesiai kaipmat atvažiavo į gaisro vietą, tačiau ugnies liežuviai jau buvo pagavę medinuką. Netrukus į pagalbą atskubėjo dar trys ugniagesių gelbėtojų autocisternos. Tačiau iš vieno aukšto šiferiu dengto medinio namo liko tik apanglėjusių sienų likučiai. 

Sausos statistinių suvestinių eilutės konstatavo – be pastogės liko trijų asmenų šeima. Nors sudegė viskas – baldai, namų apyvokos reikmenys, dokumentai, svarbiausią turtą – 25 metų sunkios negalios kankinamą sūnų motinai pavyko išgelbėti. 

Aidos GARASTAITĖS nuotr

Viskas įvyko akimirksniu 

–Apie pietus, palikusį sūnų su šunimis namuose, išėjau į ūkinį pastatą išvesti į lauką arklių. Sugaišau gal 15–20 minučių. Grįždama išgirdau keistą pokšėjimą. Širdį nudiegė negera nuojauta, ar tik nebus kilęs gaisras. O po kelių akimirkų išvydau liepsnose skęstantį namą, – prisimena Lina. 

Siaubo sukaustyta motina metėsi link degančių namų, kuriuose buvo likęs sūnus. 

– Pirmiausia išvydau išdužusius langus. Nežinau, ar juos išdaužė sūnus, ar jie išbyrėjo nuo sprogimo. Blaškiausi šaukdama sūnų, bet jis neatsiliepė. Puoliau prie durų, bet ar iš jaudulio sumaišiau raktus, ar dėl kažko kito niekaip negalėjau jų atidaryti… Tuo metu kaip tik atskubėjo ugniagesiai. Jie išspyrė duris, už kurių radau gulintį sūnų. Pagriebiau jį ir išvilkau lauk… 

Moteris pasakoja, kad sūnus nepatyrė nudegimų, tačiau apsinuodijo smalkėmis. 

– Atvažiavo greitoji pagalba, davė jam pakvėpuoti deguonies. Vėliau naktį praleidome ligoninės priimamajame. Jis sušalo, prasidėjo plaučių spazmai, peraugę į uždegimą. Dabar jis su mumis namie. 

Nors ugniagesiai į įvykio vietą atvyko labai operatyviai, medinio namo nepavyko išgelbėti – šeima liko kaip stovi. Liepsnose žuvo ir trys šeimos augintiniai – du šuniukai ir katinas. Moteris įtaria, kad gaisrą sukėlė nežinia kodėl užsiliepsnojęs šaldiklis. 

Padegėlius kuriam laikui negyvenamame namelyje priglaudė kaimynai. 

Ne iš tų, kurie drįsta prašyti pagalbos 

Prabėgus dviem dienoms po gaisro, Linos feisbuke atsirado dar vienas įrašas. 

Bandau rašyti… tos dienos nenorėčiau prisiminti niekada… nepamiršiu to siaubo… ir to kaltės jausmo… neliko NIEKO, net prisiminimai, emocijos pavirto juodais dūmais, nelinkiu niekam to patirti… sunku, gėda, nesmagu, bet nebeturiu kitos išeities, PRAŠAU pagalbos… 

Kaip prisipažino moteris, sprendimas kreiptis į visuomenę pagalbos jai buvo labai sunkus. 

– Kaip gali prašyti, kai kitiems yra dar blogiau… 

Apie tai, kad Lina ne iš tų, kurie kreipiasi pagalbos, mums papasakojo ir Pušaloto seniūnė Paulyna Stravinskienė. 

– Tai labai tvarkinga šeima, apie kurią negalėčiau pasakyti nė vieno blogo žodžio. Vyras dirba Panevėžyje, vyresnysis sūnus gyvena užsienyje, o Lina prižiūri ūkį ir slaugo sunkiai sergantį sūnų. Tas atsidavimas, su kuriuo ji aukoja save artimam žmogui, stebina ir žavi mus visus. Ir nors jų pajamos ribotos, niekuomet nėra prašę paramos. 

Seniūnė pridūrė, kad miestelio gyventojus sukrėtė ši nelaimė. 

– Šiuo metu gatvių seniūnai eina per žmones ir renka aukas. Tikimės, jog šeimai pavyks nupirkti naują būstą, – sakė Pušaloto seniūnė. 

Apie nelaimę žino ir Pasvalio rajono meras Gintautas Gegužinskas. Mus jis informavo, jog šeima gaus visas tokiais atvejais priklausančias išmokas. 

– Aš suprantu, kad dar labai mažai laiko prabėgo po gaisro ir šeimai sunku susigaudyti situacijoje. Kai jie konkrečiai suformuos, kokios pagalbos reikia, mes ieškosime galimybių jiems padėti. Tokių svertų Savivaldybė turi, – sakė telefonu kalbintas G. Gegužinskas. 

Aidos GARASTAITĖS nuotr

Tiki, kad įveiks išbandymus 

Ketvirtadienį, kai kalbinome Liną Šidagienę, ji tvarkė dokumentus naujiems asmens tapatybės dokumentams gauti. 

– Vyras gaisro metu buvo darbe, tai bent savo asmens dokumentus, kuriuos nešiojasi su savimi, išsaugojo, aš likau be nieko. Dabar, kad pasiekčiau banką, galėčiau bendrauti su artimaisiais, labai reikia interneto, tačiau norint pasikeisti sudegusią įrangą reikalingas asmens dokumentas. Aš jo neturiu. 

Moteriai buvo sunku įvardinti, ko dabar labiausiai trūksta. 

– Tikrai nereikia rūbų, nes jų jau labai daug visi siūlo. O šiaip… Visko, ko reikia, pradedant gyvenimą iš naujo… 

Aidos GARASTAITĖS nuotr

Ir čia pat, tarsi susigėdusi, priduria: 

– Bet kiek tam žmogui reikia… O ir susidėti visko dabar neturėtume kur. 

Mūsų pokalbis trumpas, bet jame telpa motiniška stiprybė ir moteriška ištvermė, tikėjimas žmonių gerumu ir nuogąstavimai dėl atsinaujinusios onkologinės vyro ligos. Ar užteks jėgų viską įveikti? 

– Užteks. Juk kitiems dar blogiau… 

Linos ir jos vyro sąskaitos: 

LT207300010026536568 Lina Šidagienė 

LT917044000098640091 Rimantas Šidagis 

Mokėjimo paskirtis: auka nukentėjus nuo gaisro

Komentuok su Facebook

Ar skaitėte?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.