Studijų metu – pirmieji žingsniai svajonių darbo link

Nors ir kalbama apie tai, kad darbo vietų pasiūla mūsų šalyje tik didėja, vis dėlto rasti tinkančią ir patinkančią darbo vietą ne visada būna paprasta. Apie tai, kuo gyvena Šiaulių regiono darbo rinka, kokių patarimų vertėtų paklausyti norinčiam sėkmingai įsidarbinti žmogui, pasakoja personalo valdymo paslaugas teikiančios įmonės „Personalo valdymo sistemos“ direktorė Sonata Jasėnaitė ir Šiaulių valstybinės kolegijos Studentų priėmimo ir karjeros centro vedėja Skaistė Buivytė.

Personalo valdymo įmonės specialistai yra vieni iš tų, kurie geriausiai jaučia, kas yra aktualu darbo rinkai, mato bendrą jos vaizdą ir, remdamiesi patirtimi, bei ekspertų įžvalgomis gali prognozuoti ateities poreikius. Aukštosios mokyklos atstovai geriausiai mato jaunų žmonių asmeninio augimo, tobulėjimo etapus, todėl gali pagrįstai patarti, į ką verta atkreipti dėmesį.

Rinkos poreikiai keičiasi, klasikiniai dalykai išlieka

Įmonės „Personalo valdymo sistemos“ direktorė Sonata Jasėnaitė konstatuoja, kad Šiaulių regionas išsiskiria didele gamybinių įmonių koncentracija, todėl natūralu, kad čia jaučiamas didžiausias gamybos darbininkų ir specialistų poreikis. Įmonės pasirengusios įdarbinti eksporto vadybininkus, pirkimų specialistus, įvairių pramonės sričių gamybos technologus, konstruktorius, inžinierius, gamybos meistrus. Labai trūksta CNC staklių operatorių, gebančių skaityti brėžinius ir mokančių programavimo kalbas. Išlieka logistikos ir ekspedijavimo vadybininkų poreikis. 

Turint galvoje technologijų progresą, ketvirtosios pramonės revoliucijos iššūkius, galima prognozuoti, kas gali būti perspektyvu per artimiausius penkerius metus. Sonata Jasėnaitė teigia, kad paklausūs bus automatizavimo ir robotizavimo inžinieriai, IT specialistai, verslo procesų inžinieriai ir technologijų diegėjai.

Pasak personalo valdymo įmonės vadovės, darbdaviai iš darbuotojų tikisi ir toliau tikėsis informacinių technologijų srities išmanymo, užsienio kalbų mokėjimo, gebėjimo greitai mokytis ir įsitraukti. Kitaip tariant, rinkos poreikiai linkę vienaip ar kitaip kisti, bet kai kuriuos dalykus galima laikyti klasikiniais, jie savo aktualumo nepraranda jau ne pirmus metus.

Sonata Jasėnaitė jaunam žmogui, atėjusiam į pokalbį dėl darbo ir labai nerimaujančiam, koks bus pirmasis įspūdis, pataria tiesiog būti savimi ir nebandyti sukurti dirbtinio įvaizdžio. Jos nuomone, geras įspūdis turi būti kuriamas dar prieš atvykstant į darbo pokalbį. Tai yra nuolatinis kompetencijų tobulinimas, asmenybės augimas ir kryptingumas.

Karjerai pradedama ruoštis pačioje studijų pradžioje

Personalo valdymo įmonės direktorės žodžius pratęsia Šiaulių valstybinės kolegijos Studentų priėmimo ir karjeros centro vedėja Skaistė Buivytė. Ji pabrėžia, kad pasirengimas sėkmingai karjerai – ne vienos dienos darbas. Kuo daugiau laiko skirsime šiam gyvenimo etapui, tuo didesnė tikimybė, kad rezultatas mus maksimaliai džiugins. 

Studijos Šiaulių valstybinėje kolegijoje trunka trejus arba ketverius metus – nelygu kokia forma pasirinkta, nuolatinė ar ištęstinė. Visi studijų metai, anot S. Buivytės, yra kaip pakilimo aikštelė, kurią studentas stato ir įrengia savo rankomis tam, kad turėtų kuo tvirtesnį pagrindą po kojomis ieškodamas darbo vietos. Galimybių visapusiškai pasirengti yra daug. Pirmiausia, aišku, studijos – ir studijos ne dėl pažymio, o pirmiausia sau, savo ateičiai. Puiku, jeigu jau stodamas žmogus turi viziją, kur galėtų ir norėtų dirbti. Tada jis pats dar aktyviau modeliuoja savo ateitį. Galima pasiremti konkrečiu pavyzdžiu. Šiaulių valstybinėje kolegijoje vykdoma Informacinių sistemų technologijos studijų programa turi tris specializacijas – Grupinio darbo sistemos, Kompiuterinių tinklų projektavimas, diegimas ir priežiūra, Programavimas išmaniesiems įrenginiams. Jaučiantis didesnį susidomėjimą kuria nors iš šių sričių studentas daugiau dėmesio skirs konkrečioms temoms, vadinasi, geriau pasirengs ir darbinei veiklai. Panašią pasirinkimo galimybę siūlo ir tik šiais metais Šiaulių valstybinėje kolegijoje pradedama vykdyti studijų programa Programų sistemos: studentas galės rinktis iš trijų alternatyvų. Internetinės programų sistemos, Programų sistemos organizacijos vietiniame tinkle, Programų sistemos išmaniesiems įrenginiams – šios galimybės sukonkretina studento interesų sritis ir daro jo studijas dar kryptingesnes.

Didelis dėmesys praktikoms

Itin apgalvotas studijų metu turi būti praktikos vietos pasirinkimas. Šiaulių valstybinė kolegija yra ta aukštoji mokykla, kuri išsiskiria praktikoms skirto laiko gausa, dalis jų integruota į studijų dalykus.

Studentus į praktikas dažnai priima Kolegijos socialiniai partneriai. Praktikos laikas – puiki galimybė pažinti įmonę, atrasti sau labiausiai tinkančią darbo kryptį. Nemenka dalis būsimųjų specialistų taip gerai užsirekomenduoja atlikdami praktiką, kad po studijų lieka dirbti toje pačioje įmonėje. Beveik 50 proc. 2018 m. Šiaulių valstybinės kolegijos absolventų dirbo jau studijų baigimo dieną. 

Skaistė Buivytė teigia, kad puikus pasirinkimas yra ir profesinė praktika užsienio šalyje. Šiaulių valstybinė kolegija į užsienio šalis atlikti praktikos arba studijuoti kasmet išleidžia kelias dešimtis studentų, kurie grįžta ne tik dar labiau patobulėję kaip specialistai, užmezgę naujų ryšių, bet ir gerokai pagerinę užsienio kalbos įgūdžius.

Atsižvelgia į verslo poreikius

Kolegijos bendradarbiavimas su miesto ir regiono verslu turi ir daugiau rezultatų. Kolegijos Studentų priėmimo ir karjeros centro vedėja akcentuoja, kad, siekiant patenkinti darbo rinkos poreikius, aukštojoje mokykloje kuriamos naujos programos. 2018 m. metų bendrajame priėmime labai populiari buvo naujoji Gamybos ir logistikos vadybos programa, kurios tikslas – rengti kvalifikuotus gamybos vadybos ir logistikos specialistus, gebančius planuoti, organizuoti ir koordinuoti gamybos bei logistikos procesus, valdyti išteklius, spręsti problemas. Ją rinkosi nemažai dirbančių žmonių, siekiančių papildomų kompetencijų. 

Kadangi įmonių vadovai vis intensyviau ieško specialistų, gebančių dirbti su šiuolaikiniais įrengimais ir juos prižiūrėti, Šiaulių valstybinė kolegija parengė Mechatronikos programą, kurios absolventai mokės naudotis šiuolaikiniais programiniais projektavimo paketais CAD / CAM / CAE, gebės diegti ir prižiūrėti CNC stakles, mechatronines sistemas, lazerinius įrenginius, atlikti skaitmeninės gamybos priežiūros inžinerinį ir konsultacinį darbą.

Išnaudokite visas galimybes

Be paskaitų, aukštoji mokykla dar siūlo ir kitų galimybių gausinti žinias. Šiaulių valstybinėje kolegijoje dažnai organizuojami seminarai, mokymai, įvairių įmonių atstovų paskaitos, pažintinės išvykos pas darbdavius, susitikimai su alumnais, karjeros renginiai, kuriuose studentai supažindinami su naujausia įranga, darbui reikalingomis medžiagomis, sužino apie konkrečių specialistų darbo specifiką iš pirmų lūpų – taip tobulėja būsimieji statybos inžinieriai, kosmetologai, automatikos ir elektros inžinerijos specialistai, kitų programų studentai. Plėsti akiratį Šiaulių valstybinės kolegijos studentams taip pat labai padeda dalyvavimas įvairiuose socialiniuose, verslumo, kūrybiškumo ir kitų kompetencijų ugdymo projektuose. Iniciatyvumą, savarankiškos veiklos patirtį įvertina ir šiuolaikiniai darbdaviai.

Pasak Skaistės Buivytės, pokalbių metu darbdaviai pabrėžia, kad svarbiausia yra degančios akys – noras dirbti ir mokytis. Galima išmokti visko, todėl darbdaviai geranoriškai žiūri į jauną žmogų, yra pasirengę padėti, jei tik mato, kad yra siekis tobulėti, tik šiek tiek trūksta patirties.

Aišku, idealus variantas, siekiamybė būtų atsižvelgti į visus aprašytus momentus, kuriuos galima apibendrinti paprastai – aiškiai matyti tikslą ir protingai jo siekti. Tai palengvintų kelią link kuo didesnės savirealizacijos ir sėkmingos karjeros. 

Silvija Papaurėlytė-Klovienė

Šiaulių valstybinės kolegijos nuotraukos

Komentuok su Facebook

Ar skaitėte?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.