Pasvalio bažnyčioje gaus nauji vargonai

Pasvaliečiai jau sukirto rankomis su Vokietijos Gluckstado parapijos atstovais dėl šių modernių vargonų.

Dabartiniai Pasvalio bažnyčios vargonai skaičiuoja jau antrą šimtmetį. 1887 metais šiuos vargonus pastatė žymus vargonų meistras panevėžietis Martynas Masalskis, o į Pasvalį jie buvo atgabenti po Antrojo Pasaulinio karo iš Panevėžio Švč. Trejybės bažnyčios. Kai sovietų valdžia nusprendė šią bažnyčią uždaryti, tuometis jos kunigas, saugodamas vargonus nuo sunaikinimo, pasirūpino, kad jie būtų perkelti į Pasvalio bažnyčią. Deja, šiandien šimtamečiai vargonai yra smarkiai pažeisti puvėsio ir kinivarpų – didžiausio medinių instrumentų priešo.

Savivaldybės tarybos posėdyje jos narys Rimvydas Mitkus kolegas informavo, jog susiklostė itin palanki situacija įsigyti puikius koncertinius vargonus.

– Olandijoje, Vokietijoje daug bažnyčių uždaroma, o jose esantys vargonai – parduodami. Be to, ir veikiančios bažnyčios savo instrumentus dažnai atnaujina, keičia galingesniais, nors iki tol turėtieji irgi paprastai yra puikios būklės. Neseniai tokius vargonus aptikome Vokietijos Gluckstado miesto bažnyčioje, kurioje lankėmės kartu su Pasvalio dekanu kun. Henriku Kalpoku. Mus lydėjo gera mano bičiulė vargonininkė iš Berlyno. Paprašėme, kad ji pagrotų, o mes apačioje pasiklausėme. Vargonai skamba nuostabiai ir galiu tvirtai pažadėti, jog Pasvalio bažnyčioje, kuri turi puikią akustiką, jie skambės dar nuostabiau, – teigė R. Mitkus.

Anot profesionalaus vargonininko, apynaujį modernų instrumentą vokiečiai parduoda itin pigiai – vos už 35 tūkst. eurų. Nauji vargonai kainuotų apie 1,3 mln. eurų. Gluckstado bažnyčios parapijiečiai savo vargonus nusprendė parduoti vien todėl, kad panoro įsigyti romantinio stiliaus instrumentą, o jų turimas yra neobarokinis. Tiesa, už parduodamus vargonus vokiečiai iš pradžių prašė 40 tūkst. eurų, tačiau pasvaliečiai savo profesionalumu ir pozityvumu užkariavo kolegų iš Gluckstado simpatijas, greitai su jais rado bendrą kalbą, tad pradinė vargonų kaina sumažėjo iki 35 tūkst. eurų. Ir nors tą patį instrumentą pretendavo įsigyti viena Lenkijos bažnyčia, vokiečiai pirmenybę atidavė Pasvaliui.

Kinivarpų sugraužti senieji mūsų vargonai jau byra gabalais.

Vargonai, kuriuos ketinama parsivežti iš Vokietijos Gluckstado bažnyčios, yra trisdešimties registrų, tad puikiai tarnaus ne tik liturgijai, bet ir koncertinei veiklai. Juo labiau kad daugelio tarptautinių konkursų laureatas ir prizininkas, daug koncertuojantis ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje Rimvydas Mitkus turi gausų pažįstamų atlikėjų būrį. Jei suteiktume jiems sąlygas koncertuoti Pasvalyje, mūsų miestas galėtų tapti vienu iš profesionaliosios muzikos centrų.

Pasvalio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje dabar esantys vargonai ra tik trylikos registrų, tad koncertams netinka. Rimvydas Mitkus pastebėjo, jog daugelio Lietuvos bažnyčių vargonų būklė yra tiesiog apgailėtina, o koncertinius instrumentus turi gal tik 10–15 proc. šalies bažnyčių. Tad naujų vargonų atsiradimas Pasvalio bažnyčioje būtų didelis įvykis ne tik parapijiečiams, bet ir visai kultūrą vertinančiai mūsų krašto bendruomenei.

Savivaldybės tarybos pažadėta 35 tūkst. eurų parama bus skirta pačiam instrumentui nupirkti. Tačiau nemažai kainuos ir Gluckstado bažnyčioje stovinčių vargonų išmontavimas, jų pargabenimas į Pasvalį, sumontavimas mūsų miesto bažnyčioje. Svarbiausia – teks pertvarkyti vargonų choro balkoną, nes dabartinė jo erdvė naujam, už senuosius vargonus gerokai masyvesniam instrumentui būtų per ankšta. Anot Rimvydo Mitkaus, patalpą jau apžiūrėjo patyrę architektai ir pateikė pasiūlymų, kaip ją praplėsti bei sutvirtinti. Vienas iš tokių pasiūlymų – bokštuose įrengti duris. Taip pat būtina atnaujinti į choro balkoną vedančius laiptus, kurie irgi yra itin „suvargę“.

Todėl labai reikės visų Pasvalio krašto žmonių geranoriškumo ir dosnumo, nes trūkstamą sumą tikimasi surinkti iš aukotojų. Savo paramą žada verslininkai, ūkininkai, „Rotary“ klubas. Visi, norintys ir galintys paaukoti kilniam ir prasmingam tikslui, kad mūsų šventovėje suskambėtų nauji vargonai, savo aukas gali pervesti į specialią sąskaitą LT 424010051001829836 arba atnešti į bažnyčią, kur yra pildomi tikslinės aukos lapai.

Jeigu viskas seksis taip, kaip planuojama, naujieji vargonai Pasvalio bažnyčioje sugaus dar iki kitų metų Pasvalio miesto šventės, o gal ir anksčiau. R. Mitkus minėjo, jog Vokietijos Gluckstado miesto bažnyčia su dabartiniais vargonais nori atšvęsti šiemetes Kalėdas, o po Naujųjų metų galės būti pradėti jų išmontavimo darbai. Kol Pasvalio bažnyčioje bus pertvarkytas choro balonas ir sumontuoti naujieji vargonai, prireiks maždaug pusmečio.

 

Komentuok su Facebook

Ar skaitėte?

1 Comment

  1. Awsome post and right to the point. I don’t know if this is really the best place to ask but do you folks have any ideea where to employ some professional writers? Thanks 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.