Greitosios medicinos pagalbos reforma iškels naujų iššūkių?

„Siekdama užtikrinti, kad greitoji medicinos pagalba (GMP) visus Lietuvos gyventojus pasiektų laiku, būtų efektyvi ir kokybiška, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) inicijuoja GMP paslaugų tinklo pertvarką. Suvienijus skirtingus greitosios pagalbos teikėjus į vieną organizaciją bei padidinus GMP brigadų ir budėjimo vietų skaičių, kiekvienas miesto gyventojas sulauks greitosios pagalbos per 15 minučių, o kaimo gyventojas – per 25 minutes“, – rašoma sam.lrv.lt, o ministras Arūnas Dulkys reformą jau paminėjo Kaune. Tuo tarpu mes pasikalbėjome su Pasvalio rajono valdžios ir medicinos įstaigų atstovais, teiraudamiesi – kaip jie vertina būsimus pokyčius?

Pastaruoju metu Pasvalio rajone Greitoji medicinos pagalba įvykdė normatyvus – vėlavo mažiau nei 15 % atvejų – informavo VšĮ Pasvalio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro (PASPC) vyriausiasis gydytojas Vilius Povilionis: „Vėluojama dėl ilgesnių atstumų, iškvietimų į gretimą rajoną, pervežimų tarp ligoninių. Jei nebūtų papildomų užduočių, vėlavimų turbūt nebūtų.“ Šiuo metu jau yra finansuojami du privalomi postai – dvi GMP brigados. „Situacija šiandien geresnė nei anksčiau, tad nesinorėtų veiklos nutraukti“, – kalbėjo įstaigos vadovas.

Kol reforma dar ne visiškai parengta, sunku numatyti, kaip ji veiks. Norima, kad Lietuvoje būtų viena centralizuota dispečerinė, kuriai pavaldžios GMP stotys. Vertinu tai ir teigiamai, ir neigiamai, – sakė poliklinikos vadovas, pridėdamas, jog kol kas tai – asmeninė nuomonė, dar neparemta konkrečiais dokumentais. 

Svarbus ir žmogiškasis faktorius: „Kai esame arčiau paciento, jį geriau žinome – geriau susigaudome, kur ir ko reikia. Nors šiandien gelbsti ir technologijos. Gaila, centralizacijos nelabai norisi, bet, jei reforma bus įgyvendinama – reikės susitaikyti. Lietuvoje žmonės skambins į vieną vietą, mes jau neturėsime įtakos.“ 

Daug kas priklausys nuo to, koks bus postų išdėstymas. V. Povilionis primena: „Reikėtų įvertinti ankstesnę patirtį – kur daugiausia iškvietimų, atstumus. Be to, Krinčine jau turime ir VšĮ Panevėžio miesto greitosios medicinos pagalbos stoties klasterinę brigadą (kuri vyks pas pacientus, patyrusius infarktą, insultą ar politraumą – aut. past.)“ 

„Kita vertus, įvykdžius centralizaciją, GMP dispečerinė retai kada vykdys minėtus papildomus pervežimus. Tuo reikės pasirūpinti pačioms įstaigoms, ligoninėms pačioms pervežti pacientus. Tai materialių resursų klausimas, bus priimami nauji sprendimai.“ 

– Kol kas jaučiame neaiškumą. Vizija – kad paslaugos bus prieinamesnės. Bet ar reforma veiks, parodys laikas, tinkamas išdėstymas, gera dispečerinės sąveika su postais, navigacijos valdymas (juk vietiniai jau žino kelius, specifines problemas – o naujiems žmonėms reikės laiko), proceso valdymas. Visgi, užsienio didžiausios šalys turi po vieną dvi dispečerines – prabangos nėra, – apibendrino poliklinikos vyriausiasis gydytojas. 

Pasvalio rajono savivaldybės meras Gintautas Gegužinskas taip pat išreiškė susirūpinimą: „Sunku pasakyti – parodys laikas. O dispečerinės jau kurį laiką centralizuotos – atpratome nuo 03, pripratome prie naujojo 112 numerio. Viskas, žinoma, priklausys nuo operatorių ir Greitosios medicinos pagalbos darbo. Svarbiausia juk – išgelbėti ligonį, atvykti pas jį per numatytą laiką.“ 

– Atsiras naujų problemų, bet spręsime ir jas. Kai GMP priklausė mūsų Savivaldybės įstaigai, ji atlikdavo ir kitas funkcijas – ligonį ne tik nuveždavo, bet, jei reikia, – ir parveždavo iki namų. Dabar tai turėtume spręsti mes patys. Bet nieko nepadarysi – ko gero, turės būti taip, kad savo gyventojais rūpinsis Savivaldybė ir mūsų įstaigos“, – reziumavo meras.

Komentuok su Facebook

Ar skaitėte?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.