Viskas, ką jums reikia žinoti apie plaukų slinkimą

Kas yra plaukų slinkimas?

 Amerikos dermatologijos akademija (AAD) pažymi, kad 80 milijonų vyrų ir moterų Amerikoje turi paveldimą plaukų slinkimą (alopecija). Tai gali paveikti tik galvos odos plaukus ar visą kūną.  Nors alopecija yra labiau paplitusi vyresnio amžiaus žmonėms, per didelis plaukų slinkimas gali pasireikšti ir vaikams.

 Normalu prarasti nuo 50 iki 100 plaukų per dieną.  Su maždaug 100 000 plaukų ant galvos tas mažas praradimas nėra pastebimas. Nauji plaukai paprastai pakeičia prarastus plaukus, tačiau tai ne visada atsitinka.  Plaukų slinkimas gali vystytis palaipsniui per metus arba staiga.  Plaukų slinkimas gali būti nuolatinis arba laikinas. Neįmanoma suskaičiuoti tam tikrą per dieną prarastų plaukų skaičių.  Gali būti, kad prarandate daugiau plaukų nei įprasta, jei nusiprausę plaukus pastebite didelį kiekį plaukų arba plaukų kuokštus.  Taip pat galite pastebėti plonėjančius plaukų lopus ar nuplikimą.

 Jei pastebėsite, kad prarandate daugiau plaukų nei įprastai, turėtumėte aptarti problemą su savo gydytoju.  Jis gali nustatyti pagrindinę jūsų plaukų slinkimo priežastį ir pasiūlyti tinkamą gydymo planą.

Kas sukelia plaukų slinkimą?

 Pirmiausia jūsų gydytojas arba dermatologas (gydytojas, kuris specializuojasi odos problemų srityje) bandys nustatyti pagrindinę jūsų plaukų slinkimo priežastį.  Dažniausia plaukų slinkimo priežastis yra paveldimas vyrų ar moterų nuplikimas.  Jei jūsų šeimoje buvo nuplikimas, gali būti, kad tokio tipo plaukai slinks.  Tam tikri lytiniai hormonai gali sukelti paveldimą plaukų slinkimą.  Tai gali prasidėti jau brendimo metu.  Kai kuriais atvejais plaukų slinkimas gali pasireikšti paprasčiausiai sustabdžius plaukų augimo ciklą.  Sunkios ligos, operacijos ar trauminiai įvykiai gali sukelti plaukų slinkimą.  Tačiaujūsų plaukai paprastai pradės ataugti be gydymo.

 Hormoniniai pokyčiai gali sukelti laikiną plaukų slinkimą.  Pavyzdžiai:

 • nėštumas

 • gimdymas

 • nutrauktas kontraceptinių tablečių vartojimas

 • menopauzė

 Medicininės būklės, galinčios sukelti plaukų slinkimą, yra:

 • skydliaukės ligos

 • lizdinė alopecija (autoimuninė liga, puolanti plaukų folikulus)

 • galvos odos infekcijos, tokios kaip grybelis

 Ligos, sukeliančios randus, pvz., Kerpligė ir kai kurios vilkligės rūšys, dėl randų gali sukelti nuolatinį plaukų slinkimą.

 Plaukų slinkimas taip pat gali būti dėl vaistų, vartojamų gydant:

 • vėžį

 • aukštą kraujo spaudimą

 • artritą

 • depresiją

 • širdies problemas

 Fizinis ar emocinis šokas gali sukelti pastebimą plaukų slinkimą.  Tokio tipo šoko pavyzdžiai:

 • mirtis šeimoje

 • ypatingas svorio kritimas

 • didelis karščiavimas

 Žmonėms, turintiems trichotilomaniją (plaukų traukimo sutrikimą), turi poreikį būtinai išsitraukti plaukus, dažniausiai nuo galvos, antakių ar blakstienų. Tempiančio tipo plaukų slinkimas gali būti dėl šukuosenų, kurios daro spaudimą folikulams, labai stipriai atitraukdamos plaukus. Laikymasis dietų, kurių metu trūksta baltymų, geležies ir kitų maistinių medžiagų, taip pat gali prisidėti prie plaukų slinkimo. Jei pastebėsite, kad prarandate daugiau plaukų nei įprastai, turėtumėte aptarti problemą su savo gydytoju.  Jis gali nustatyti pagrindinę jūsų plaukų slinkimo priežastį ir pasiūlyti tinkamą gydymo planą.

Kaip yra diagnozuojamas plaukų slinkimas?

 Nuolatinis plaukų slinkimas dažnai rodo pagrindinę sveikatos problemą.  Gydytojas arba dermatologas, remdamasis fizine apžiūra ir sveikatos istorija, gali nustatyti plaukų slinkimo priežastį.  Kai kuriais atvejais gali padėti paprasti mitybos pokyčiai. Kartais situaciją gali pagerinti ir papildai ar vitaminas/ vitaminai plaukams. Gydytojas taip pat gali pakeisti receptinius vaistus. Jei jūsų dermatologas įtaria autoimuninę ar odos ligą, jie gali atlikti galvos odos biopsiją.  Tam reikės kruopščiai paimti nedidelę odos dalelę laboratoriniams tyrimams.  Svarbu nepamiršti, kad plaukų augimas yra sudėtingas procesas.  Gali užtrukti, kol bus nustatyta tiksli plaukų slinkimo priežastis.

Kaip diagnozuojamas plaukų slinkimas?

 Nuolatinis plaukų slinkimas dažnai rodo pagrindinę sveikatos problemą.  Gydytojas arba dermatologas, remdamasis fizine apžiūra ir sveikatos istorija, gali nustatyti plaukų slinkimo priežastį.  Kai kuriais atvejais gali padėti paprasti mitybos pokyčiai.  Gydytojas taip pat gali pakeisti receptinius vaistus.  Jei jūsų dermatologas įtaria autoimuninę ar odos ligą, jie gali atlikti galvos odos odos biopsiją.  Tam reikės kruopščiai pašalinti nedidelę odos dalį laboratoriniams tyrimams.  Svarbu nepamiršti, kad plaukų augimas yra sudėtingas procesas.  Gali užtrukti, kol bus nustatyta tiksli plaukų slinkimo priežastis.

 Kokios yra plaukų slinkimo gydymo galimybės?

 Vaistai

 Nereceptiniai vaistai greičiausiai bus pirmasis plaukų slinkimo gydymo pasirinkimas.  Nereceptinius vaistus paprastai sudaro vietiniai kremai ir geliai, kuriuos tepate tiesiai ant galvos odos.  Dažniausiai produktuose yra ingrediento, vadinamo minoksidiliu.  Remiantis AAD, gydytojas gali rekomenduoti minoksidilį kartu su kitomis plaukų slinkimo procedūromis.  Šalutinis minoksidilio poveikis yra galvos odos dirginimas ir plaukų augimas gretimose vietose, pavyzdžiui, ant kaktos ar veido.

 Receptiniai vaistai taip pat gali gydyti plaukų slinkimą.  Gydytojai skiria geriamąjį vaistą finasteridą nuo vyrų nuplikimo.  Jūs turėtumėte vartoti šį vaistą kasdien, kad sulėtintumėte plaukų slinkimą.  Kai kurie vyrai, vartodami finasteridą, sulaukia naujų plaukų augimo.  Retas finasterido šalutinis poveikis yra susilpnėjęs lytinis potraukis ir sutrikusi lytinė funkcija.  Pasak Mayo klinikos, gali būti ryšys tarp finasterido vartojimo ir sunkesnio tipo (aukšto laipsnio) prostatos vėžio.

 Gydytojas taip pat skiria kortikosteroidus, tokius kaip prednizolonas.  Asmenys, turintys alopecijos plotą, gali jį naudoti uždegimui sumažinti ir imuninei sistemai slopinti.  Kortikosteroidai imituoja hormonus, kuriuos gamina jūsų antinksčiai.  Didelis kortikosteroidų kiekis organizme sumažina uždegimą ir slopina imuninę sistemą.

 Turėtumėte atidžiai stebėti šių vaistų šalutinį poveikį.  Galimas šalutinis poveikis yra:

 • glaukoma, akių liga, galinti pažeisti regos nervą ir sukelti regėjimo praradimą

 • skysčių susilaikymas ir patinimas blauzdose

 • padidėjęs kraujospūdis

 • katarakta

 • didelis cukraus kiekis kraujyje

 Yra įrodymų, kad kortikosteroidų vartojimas taip pat gali sukelti didesnę šių būklių riziką:

 • infekcijos

 • kalcio netekimas iš kaulų, kuris gali sukelti osteoporozę

 • plona oda ir nesunkios mėlynės

 • gerklės skausmas

 • užkimimas

Medicininės procedūros

 Kartais vaistų slinkimui sustabdyti nepakanka.  Yra chirurginės procedūros plikimui gydyti.

 Plaukų transplantacijos chirurgija

 Plaukų persodinimo operacija apima mažų odos porų, kurių kiekviena turi kelis plaukus, perkėlimą į plikas galvos dalis.

 Tai gerai tinka žmonėms, turintiems paveldimą nuplikimą, nes paprastai jie praranda plaukus virš galvos.  Kadangi tokio tipo plaukų slinkimas yra laipsniškas, laikui bėgant jums prireiks kelių operacijų.

 Skalpo (galvos odos)  dalies pašalinimas

 Šalindamas skalpą, chirurgas pašalina dalį jūsų galvos odos, kuriai trūksta plaukų.  Tada chirurgas uždaro šią vietą jūsų galvos odos gabalu, kuriame yra plaukai. 

 Išplėsti auduniai taip pat gali apimti plikas vietas.  Tam reikia dviejų operacijų.  Pirmosios operacijos metu chirurgas įstato audinių plėstuvą po jūsų galvos dalimi, kuri turi plaukus ir yra šalia plikos vietos.  Po kelių savaičių plėtiklis ištempia jūsų galvos dalį, kurioje yra plaukai.

 Antrosios operacijos metu jūsų chirurgas pašalina plėstuvą ir išsiplėtusį galvos odos plotą su plaukais patraukia ant plikos vietos.

 Šios chirurginės priemonės nuo nuplikimo paprastai būna brangios, ir jos turi nemažą riziką.  Tai apima:

 • dėmėtų plaukų augimą

 • kraujavimą

 • plačius randus

 • infekcijas

 Jūsų transplantatas taip pat gali būti nepriimtas, o tai reiškia, kad jums reikės pakartoti operaciją.

Kaip išvengti plaukų slinkimo?

 Yra keletas dalykų, kuriuos galite padaryti, kad išvengtumėte tolesnio plaukų slinkimo.  Negalima dėvėti griežtų, stipriai surištų plaukų šukuosenų, tokių kaip pynės ar kuodai, kurios per daug spaudžia plaukus.  Laikui bėgant, šie stiliai visam laikui pažeidžia jūsų plaukų folikulus. Stenkitės netraukti, nesukti ir netrinti plaukų.  Įsitikinkite, kad valgote subalansuotą maistą, kuriame yra pakankamas kiekis geležies ir baltymų. Tam tikri grožio režimai gali pabloginti arba net sukelti plaukų slinkimą. Jei šiuo metu netenkate plaukų, plaukams naudokite švelnų kūdikių šampūną.  Apsvarstykite galimybę plauti plaukus tik kas antrą dieną, nebent turite itin riebius plaukus.  Visada nusausinkite plaukus ir venkite plaukų trynimo.

 Plaukų formavimo priemonės taip pat yra dažni plaukų slinkimo kaltininkai.  Produktų ar įrankių, kurie gali turėti įtakos plaukų slinkimui, pavyzdžiai:

  • Plaukų džiovintuvai
  • Karšti šepečiai
  • Plaukų tiesinimo priemonės
  • Plaukų dažai
  • Balinimo agentai
  • Ilgalaikės šukuosenos
  • Plaukus atpalaiduojančios priemonės

 Jei nuspręsite kirpti plaukus karštomis žirklėmis, darykite tai tik tada, kai plaukai yra sausi.  Taip pat naudokite kuo žemesnę temperatūrą.

 Kokia yra ilgalaikė perspektyva?

 Galite sustabdyti plaukų slinkimą ar net paskatinti juosbaugti taikydami agresyvų gydymą, ypač jei slinkimą lemia kokia nors sveikatos būklė (sutrikimas).  Paveldimą plaukų slinkimą gali būti sunkiau gydyti.  Tačiau tam tikros procedūros, pavyzdžiui, plaukų transplantacijos, gali padėti sumažinti nuplikimą. Pasitarkite su savo gydytoju, kad ištirtumėte visas galimybes, kaip sumažinti plaukų slinkimą.

https://www.bonum.lt/

Šaltinis   

https://www.healthline.com/health/hair-loss#TOC_TITLE_HDR_1

Komentuok su Facebook

Ar skaitėte?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.