Jauniesiems ūkininkams įsikurti – beveik 15 mln. Eur parama

Parama praverčia įvairaus pobūdžio ūkiams: pavyzdžiui, šiauliškiui, pradėjusiam kurti šinšilų ūkį, ši parama buvo labai naudinga. Asociatyvi nuotr. iš mediakatalogas.lt tinklalapio  

Jaunieji ūkininkai visą mėnesį iki liepos 30 d. dar gali teikti paraiškas paramai ir gauti iki 40 tūkstančių eurų, skirtų įsikurti. Šalies pradedantiesiems ūkininkams paremti pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“ šiame etape iš viso skirta beveik 15 milijonų eurų.

Pretendentai 

Pareiškėju gali būti ne vyresnis negu 40 metų amžiaus ūkininkas, t. y. paraiškos teikimo metu jam dar turi būti nesuėję 41. Parama skiriama tam, kuris savo vardu kaip fizinis asmuo pirmą kartą steigiasi žemės ūkio valdoje ir ūkyje kaip ūkio valdytojas. Valda ir ūkis turi būti registruoti ne anksčiau kaip prieš dvejus metus. Paraiškos kartu su partneriais nepriimamos.

Svarbu, kad pareiškėjas turėtų reikiamų profesinių įgūdžių bei kompetencijos, pavyzdžiui, turi profesinį žemės ūkio srities išsilavinimą arba šios srities profesinę kvalifikaciją, aukštąjį žemės ūkio ar veterinarijos srities išsilavinimą ar yra baigęs Jaunųjų ūkininkų kompetencijos ugdymo programą. Jaunasis ūkininkas – dar gali būti besimokantis, tačiau per 3 metus, bet ne vėliau negu iki verslo plano įgyvendinimo pabaigos įsipareigoja įgyti reikiamas kompetencijas.    

Į paramą pretenduojantis asmuo kartu su paraiška turi pateikti ir verslo planą, kuriame aiškiai nurodo, kad išlaidos yra susijusios su remiama priemonės veikla, taip pat jis turi užtikrinti tinkamą verslo plano finansavimo šaltinį: skolintas lėšas, taip pat paramos, nuosavas, iš veiklos gautinas lėšas – bei garantuoja, kad tam nebuvo, nėra ir nebus naudojamos kitų ES fondų ir kitos viešos lėšos. 

Remiama veikla ir išlaidos

Šia programa siekiama visuose regionuose didinti visų žemės ūkio veiklų gyvybingumą ir konkurencingumą, skatinti inovacines ūkių technologijas. Ypač norima sudaryti kuo palankesnes sąlygas tinkamos kvalifikacijos ūkininkams pradėti veiklą žemės ūkio sektoriuje, kas labai palengvintų kartų kaitą.  

Parama yra skiriama žemės ūkio produktams gaminti ir žemės ūkio produktams, pagamintiems (išaugintiems) valdoje, apdoroti (rūšiuoti, pakuoti ir t. t.), perdirbti ir teikti rinkai.

Tinkamos finansuoti visos jaunojo ūkininko ūkio įkūrimo išlaidos, kurios yra būtinos verslo planui įgyvendinti ir numatytai veiklai vykdyti ir yra tiesiogiai susijusios su remiama veikla. Tai ir naujos ar naudotos žemės ūkio technikos įsigijimas, visa įranga, technologiniai įrenginiai, kompiuterinė įranga, įskaitant programinę, bei transporto priemonės. Finansuojamos ūkinių gyvūnų įsigijimo be daugiamečių augalų įsigijimo ir šių augalų sodinimo išlaidos. Tinkama finansuoti ir naujų pastatų bei statinių statyba, rekonstrukcija, kapitalinis ar paprastasis remontas, statybinės medžiagos, infrastruktūra ūkininko valdoje, net konsultavimo paslaugos.

Paramos dydis ir skyrimas

Nacionalinės mokėjimų agentūros duomenimis, jau pateiktos pirmosios 37 paraiškos. Jaunieji ūkininkai jose prašo 1,26 mln. Eur. Tačiau lėšų skirta kur kas daugiau – 14,89 mln. Eur. Todėl galimybių gauti paramą, teisingai užpildžius paraiškas ir atitinkant reikalavimus, yra. Anot NMA Komunikacijos skyriaus patarėjos Aistės Kanevičienės, dažniausiai dauguma paraiškų pateikiamos paskutinėmis jų priėmimo dienomis. Paramos paraiškų teikimo pabaigos terminas šiemet – liepos 30 d.

Parama išmokama dviem dalimis. Pirmoji jos dalis, sudaranti 80 proc. visos sumos, paramos gavėjui išmokama iškart po sprendimo skirti paramą (be mokėjimo prašymo pateikimo). Likusi 20 proc. sumos dalis mokama kitais metais po tinkamo verslo plano įgyvendinimo. Jeigu verslo planas įgyvendintas netinkamai, išmoka nemokama (jeigu dalis pinigų išmokėta, jie susigrąžinami).

Puiki galimybė pradedantiesiems

Savo ūkininkavimo pradžią prisimenantis Šiaulių krašto ūkininkas Gedas Teresas sako, kad būtent pasinaudojant šiuo finansavimu buvo įrengiami statiniai šinšilų ūkiui, įsigyta įranga, priekabos. O labiausiai jis iki šiol džiaugiasi specialiai jo ūkiui sukurta kompiuterine programa, kuri padeda sekti kiekvieno gyvūnėlio genealoginį medį – nuo brolių, seserų iki tėvų ir prosenelių. Anot jo, labai svarbu, kad šeimos būtų atskiros, nes kraujomaišos negali būti.

Tokios programos rinkoje įsigyti buvo neįmanoma, nes jos tiesiog nebuvo. Už skirtą paramą sukurta programa siunčia priminimus, ką atskirti, ką sukergti, veda apskaitą, padeda išvengti klaidų. Jis ir kitiems pradedantiesiems pataria jokiu būdu nepraleisti finansavimo galimybės pagal „Paramos jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“ programą.

Komentuok su Facebook

Ar skaitėte?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.