Pas pacientus į namus važiuos mobili komanda

Ambulatorinės slaugos į namus komanda: komandos koordinatorė, bendrosios praktikos slaugytoja Simona Naglazienė, slaugytojos – Irena Baltriūnaitė, Laima Taučkėlienė, socialinė darbuotoja Gitana Pučkienė, kineziterapeutė Ona Šatienė, psichologė Dalia Petrėnienė. Aidos GARASTAITĖS nuotrauka

Senėjant visuomenei, nuolat auga ir slaugos paslaugų poreikis. O kai žmogaus fi zinė ar psichinė negalia visiškai apriboja jo galimybes judėti ir savarankiškai tvarkyti savo gyvenimą, itin svarbi tampa slauga paciento namuose. Juo labiau kad daugelis slaugomų žmonių nori gyventi ir sveikti savų namų aplinkoje, apsupti artimųjų ir, kiek dar pajėgia, – rūpindamiesi patys savimi. Ne veltui juk sakoma, jog gydo ir namų sienos.

Slaugos paslaugų namuose spektras ir apimtys nuolat plečiasi. Pasvalio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro vyr. slaugos administratorė Irena Trinskienė minėjo, jog centre jau yra suburta mobili komanda, kasdien keliausianti į namus pas pacientus, kuriems šeimos gydytojas paskirs slaugos paslaugas. Šioje komandoje dirba keturios slaugytojos, kineziterapeutas, socialinis darbuotojas, esant reikalui pasitelkiamas psichologas. 

Ambulatorinės slaugos paslaugos namuose teikiamos negalią turintiems vaikams, kuriems yra pripažintas sunkus ar vidutinis neįgalumo lygis, suaugusiems, kuriems nustatytas nuolatinės slaugos poreikis arba nuolatinės priežiūros lygio poreikis, senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems žmonėms, dėl amžiaus iš dalies ar visiškai netekusiems gebėjimų savarankiškai rūpintis asmeniniu gyvenimu, sergantiems lėtinėmis ligomis.

Slauga namuose taip pat skiriama pacientams, kuriems po gydymo stacionare yra nustatytas bendras funkcinis sutrikimas ir kurie kasdieniame gyvenime yra visiškai arba beveik visiškai priklausomi nuo kitų žmonių pagalbos, bei pacientams, kuriems atlikta tracheostoma ar gastrostoma ir būtinas gleivių išsiurbimas iš kvėpavimo takų. Pastariesiems ambulatorinės slaugos paslaugos namuose teikiamos tik turint stacionaro gydytojo siuntimą, kuriame nurodyta, kad paciento artimieji yra apmokyti jį prižiūrėti bei raštišką paciento artimųjų patvirtinimą, kad priežiūra bus garantuota visą parą. 

Komandoje dirbančios slaugytojos suleis vaistus (injekcijos į veną, raumenis, lašinės infuzijos), perriš žaizdas, paims tyrimams kraują, šlapimą ir kt., pamatuos kraujospūdį, pulso dažnį, užrašys elektrokardiogramą, esant reikalui pasirūpins pragulų gydymu ir priežiūra, šlapimo pūslės kateterizavimu, enteriniu maitinimu, atliks kitas gydytojo paskirtas procedūras. Slaugytojos paciento artimuosius konsultuos slaugos, sveikos gyvensenos, ligų ir jų komplikacijų prevencijos klausimais, pačios teiks ir pacientų artimuosius pamokys teikti asmens higienos paslaugas. 

Kineziterapeutas įvertins ir gydys raumenų, sąnarių, nervų funkcijos sutrikimus, o tai padės mažinti skausmą, lengvinti judesius, kompensuoti dėl traumos ar ligos prarastas funkcijas. 

Prireikus psichologinės pagalbos pacientus konsultuos komandoje dirbantis medicinos psichologas. 

Socialinis darbuotojas koordinuos ambulatorinių slaugos paslaugų namuose teikimą, esant poreikiui pasirūpins, kad pacientui būtų suteiktos ir socialinės paslaugos, žinią apie situaciją perduodamas seniūnijos socialiniam darbuotojui. 

Jau per pirmąjį apsilankymą paciento namuose komandoje dirbančios slaugytojos įvertins jo sveikatos būklę, savirūpos galimybes, nustatys slaugos paslaugų poreikį. Po to kartu su pacientu ar jo artimaisiais sudarys slaugos ir priežiūros planą. Pacientui bei jo artimiesiems bus palikti ambulatorines slaugos paslaugas namuose teikiančios komandos narių kontaktiniai duomenys. 

Jei slaugytojas, lankydamasis pas pacientą namuose, pastebės jo sveikatos būklės pokyčių, dėl kurių gali prireikti kitų specialistų pagalbos, jis apie tai būtinai informuos paciento šeimos gydytoją. 

Yra pasirašyta Trišalė – Pasvalio rajono savivaldybės administracijos, VšĮ Pasvalio PASPC ir Pasvalio socialinių paslaugų centro – sutartis dėl socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir teikimo. 

Ambulatorines slaugos paslaugas pacientų namuose teikiančios komandos nariai pasiruošę nuoširdžiai bendradarbiauti su seniūnijų socialinio darbo organizatoriais ir tuoj pat pranešti šiems, jei pastebės, jog žmogui reikia ne tik slaugos, bet ir socialinių paslaugų. Tarkim, jei matys, kad savimi nebegalintis pasirūpinti žmogus gyvena šaltoje troboje, kad nėra kas pasirūpina jo namų švara, atneša maisto produktų. Socialines paslaugas namuose mūsų rajone teikia Pasvalio socialinio paslaugų centro darbuotojai, tad apie žmones, kuriems reikia slaugos paslaugų, jie informuos ambulatorines slaugos paslaugas namuose teikiančios komandos narius. 

Pasvalio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro vyr. gydytojas Vilius Povilionis teigė, jog bus stiprinama ir paliatyviosios pagalbos grandis. Tai pagalba, būtina žmonėms, sergantiems nepagydomomis, progresuojančiomis ligomis, taip palengvinant jų kančias, padedant spręsti ne tik pacientų, bet ir jų artimųjų psichologines ir dvasines problemas. Tokį ligonį gydantis gydytojas, atsižvelgdamas į jo sveikatos būklę ir artimųjų pageidavimus, parinks geriausią paliatyviosios pagalbos paslaugų teikimo formą. 

PASPC vyr. gydytojas, akcentavęs, jog slauga namuose reikalauja daug žinių ir įgūdžių, pasidžiaugė, kad pavyko suformuoti kompetentingą, jauną, gabią ir darbščią komandą, lankysiančią pacientus jų namuose. Komanda aprūpinta transportu, būtinomis medicinos priemonėmis ar prietaisais. „Juk neįgaliam ar senam žmogui polikliniką ar ambulatoriją pasiekti nelengva, tad mes važiuosim pas jį į namus. Komandos nariai, pacientams teikdami slaugos paslaugas jų namuose, kartu skatins ir savirūpą – patį pacientą bei jo artimuosius mokys saugotis ligų, atpažinti sveikatos būklės pasikeitimus, vykdyti gydytojo nurodymus ir slaugytojo rekomendacijas“, – minėjo V. Povilionis. 

Anot PASPC vadovo, jei bėgant laikui paaiškės, jog paslaugų gavėjų ratas didėja, gali tekti suburti ir antrą mobilią komandą. 

Pasvalio pirminės asmens sveikatos priežiūros centre dirbanti Ambulatorinės slaugos paslaugų namuose komanda prie šios gydymo įstaigos prisirašiusiems pacientams paslaugas teiks nemokamai – jos finansuojamos iš Privalomojo sveikatos

Komentuok su Facebook

Ar skaitėte?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.