Prokurorų teks ieškoti Panevėžyje?

Jau nuo spalio gali nebelikti šiame pastate įsikūrusio Panevėžio
apylinkės prokuratūros Pasvalio padalinio. Aidos GARASTAITĖS nuotrauka

Jei bus įgyvendintas Lietuvos generalinėje prokuratūroje gimęs šalies prokuratūros sistemos optimizavimo planas, jau nuo spalio nebeliks Pasvalyje dirbančių prokurorų. Minimo plano esmė – naikinti devyniolikos mažesnių prokuratūrų tarnybos vietas regionuose, o darbuotojus perkelti į didesniuose miestuose veikiančias prokuratūras. Panevėžio apylinkės prokuratūros padalinį Pasvalyje ketinama perkelti į Panevėžį, o Kupiškio padalinį „priglaus“ Biržai. 

Pasvalio padalinyje šiandien dirba septyni žmonės: vyriausiojo prokuroro pavaduotoja, du prokurorai, prokuroro padėjėjas, administratorė bei po dalį etato turintys vairuotojas ir valytoja. 

„Darbo“ redakcijos žiniomis, apžiūrėti netrukus galimai atsilaisvinsiančių patalpų Vilniaus gatvės 7-uoju numeriu pažymėto pastato antrame aukšte, kuriame įsikūręs Panevėžio apylinkės prokuratūros Pasvalio padalinys, jau buvo atvykę Turto banko specialistai. 

Aptarti tokios nerimą keliančios žinios, Seimo nario Antano Matulo pakviesti, buvo susirinkę mūsų rajono Savivaldybės vadovai, Panevėžio apylinkės prokuratūros, Pasvalio policijos komisariato atstovai. 

Vyriausiojo prokuroro pavaduotoja Rūta Grušienė minėjo, jog Generalinėje prokuratūroje sudaryta komisija analizavo prokuratūros veiklos procesų optimizavimo galimybes ir pasiūlė atsisakyti prokurorų tarnybos vietų ten, kur dirba nedidelis prokurorų skaičius, tas tarnybos vietas perkeliant į artimiausius didesnius miestus. Vienas iš argumentų – mažėjantis nusikalstamumas. Neva, turimos informacinės sistemos suteikia prokurorams galimybę dirbti nuotoliniu būdu. 

Rūtos Grušienės nuomone, tiesioginis prokurorų bendravimas su gyventojais, policijoje dirbančiais tyrėjais ar kitomis institucijomis vis dėlto yra efektyvesnis. 

Seimo narys Antanas Matulas buvo kategoriškas: „Nuolat kalbama apie valstybės siekį gaivinti regionus, apie būtinybę mažinti atskirtį tarp didmiesčių ir periferijos, bet kažkodėl elgiamasi priešingai. Jei prokurorai dirbs tik dideliuose miestuose, tai periferijoje, ypač kaimo vietovėse, gyvenantiems žmonėms jie taps sunkiai pasiekiami. Gyventojams bus sudėtinga pateikti skundus, o prokurorams – užtikrinti viešojo intereso gynimą, – įsitikinęs parlamentaras. – Prokurorų tarnybos vietas planuojama panaikinti ten, kur dirba teismai, policijos komisariatai, probacijos tarnybos, o juk su šiomis institucijomis prokurorams reikia bendrauti nuolat. Taip išeitų, jog po optimizacijos į tas vietas, kuriose nebebus prokuratūros padalinių, prokurorai atvažiuos tik į teismo posėdžius. Ar tikrai tada jų darbas taps efektyvesnis? Optimizavimo iniciatoriai teigia, jog visą procesą galima matyti elektroninėse bylose. Bet ar visais atvejais bus įmanoma bylos eigą tinkamai kontroliuoti, jei prokuroras matys vien tik elektroninę bylą?“ 

Prokuratūros padalinys rajone vienu metu kontroliuoja apie 80 bylų ir tą daro nuo bylos pradžios iki pabaigos. 

Policijos pareigūnų nuomone, abipusis bendradarbiavimas daug efektyvesnis, kai prokuratūros padalinys dirba šalia, kai kontaktai – tiesioginiai, kai bet kada gali nueiti ir pasitarti. O elektroninė bendravimo sistema yra formali. Kaip ir telefoniniai pokalbiai su didmiestyje dirbančiu prokuroru, kurio asmeniškai dažnai net nepažįsti, kuris tavo rajone gal dar nėra net lankęsis. 

Tiesa, rajono policijos komisariato pastate ketinama įrengti vadinamąjį „prokuroro kambarį“, kuriame, esant poreikiui, prokurorai galėtų pasirengti teisminiam nagrinėjimui, atlikti kitus būtinus procesinius veiksmus. 

„Lietuvos prokuratūra neseniai atšventė savo šimtmetį, o prokuroras visais laikais buvo vienas gerbiamiausių vietos bendruomenės žmonių, inteligentijos atstovas periferijoje. Gi dabar tik čiaukšt ir vienu mostu viskas nukertama“, – apgailestavo pasitarimo dalyviai. 

„Liūdniausia, kad tą, kas sunaikinama, atkurti būna labai sunku, o gal net nebeįmanoma“, – sakė rajono Savivaldybės administracijos direktorius Povilas Balčiūnas. 

Savivaldybės meras Gintautas Gegužinskas priminė, jog būta mėginimų Pasvalį palikti ir be teismo – jį irgi ketinta „inkorporuoti“ į stambesnę struktūrą Panevėžyje. Tačiau bendromis pastangomis pavyko tokias užmačias sustabdyti. Kažin ar ilgam? Jei rajono centre neliktų teismo, gyventojai nukentėtų dar skaudžiau. Juk beveik kiekvienoje byloje dalyvauja ne tik besibylinėjantys asmenys, bet ir nemažas būrys liudininkų. Visiems jiems ir ne po vieną kartą tektų važinėti į teismo posėdžius kitame mieste, nes tie posėdžiai dėl vienų ar kitų priežasčių dažnai atidedami. Nuosavus automobilius ne visi turi, o žinant šiandienes visuomeninio transporto galimybes, toks važinėjimas daugeliui gali tapti neįveikiama problema. 

Beje, į minėtą pasitarimą buvo kviesti ir Panevėžio apylinkės teismo, kuriam priklauso Pasvalio teismo rūmai, atstovai, bet jie dėl nežinomų priežasčių neatvyko. 

Pasitarimo dalyviai akcentavo, jog reikia vienyti savivaldybių, kuriose naikinamos prokurorų tarnybos vietos, bei tose savivaldybėse išrinktų parlamentarų pajėgas ir bandyti sustabdyti prokuratūros padalinių naikinimo procesą, nes tokia reorganizacija tik dar labiau susilpnintų šalies regionų gyvastį.

Komentuok su Facebook

Ar skaitėte?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.