Atgimsta unikalus kultūros paveldo objektas

3
Raubonietė Dalė Simutienė, bendruomenės pirmininkė Gražina Paškevičienė ir projekto konsultantas Vaidotas Gikys.

Į Raubonis atkeliauja „Vilnos kelias“

Po aštuoniolikos metų pertraukos vėl pradės dūgzti Raubonių vandens malūno – vilnų karšyklosverpyklos mašinos. Tiesa šį kartą ne komerciniais, o pažintiniais tikslais. Valstybės saugomo unikalaus ne tik mūsų krašto, bet ir visos Lietuvos kultūros paveldo objektas atgimsta Raubonių bendruomenės ir projekto konsultanto Vaidoto Gikio pastangų bei entuziazmo dėka.

Ant karšyklos-verpyklos durų kabantis, Europos Sąjungos struktūrinių fondų simbolika paženklintas informacinis stendas byloja, kad lėšų gauta projektui „Tradicinių amatų centro kūrimas“ įgyvendinti. O jo tikslas – Raubonių vandens malūno karšykloje-verpykloje įkurti tradicinių amatų centrą, atgaivinti ir puoselėti tradicinius vilnos amatus.

Per rekordiškai trumpą laiką – tris mėnesius, suremontuotos patalpos, sutvarkyta elektros instaliacija, sumontuota apsaugos signalizacija su vaizdo stebėjimo sistema, įrengti žaibolaidžiai, atliktas vilnų karšyklosverpyklos technologinės įrangos dalinis remontas, įsigyti vidaus baldai ir lauko biotualetai, surengti vilnos apdirbimo praktiniai mokymai. Visas projektas atsiėjo apie 60 tūkst. Eur (per 200 tūkst. litų).

Pirmajame raudonų plytų pastato aukšte įkurtos jaukios amatų dirbtuvės. Jose pastatytas stalas, ant kurio bus mokomasi velti vilną. „Pirmi bandymai praėjo sėkmingai. Susirinko dvidešimt žmonių, beje, vien moterys. Jos išmoko nusivelti kambarines šlepetes, riešines“, – pasakojo Raubonių bendruomenės pirmininkė Gražina Paškevičienė. Edukacinė programa „Vilnos kelias“ sukurta, remiantis vilnų karšykloje-verpykloje dirbusių žmonių pasakojimais. Ypač daug vertingos informacijos pateikė viena paskutiniųjų jos darbininkių Irena Kvedaraitė-Poškuvienė.

Pašnekovė negailėjo pagyrimo žodžių Pajiešmenių kaimo gyventojui, projekto konsultantui Vaidotui Gikiui, kuris pateikė ir projekto paraišką. Galima sakyti, kad Raubonių vandens malūnas – vilnų karšykla-verpykla Vaidotui antraisiais namais tapo dar 2013 m., kuomet kaime vyko kraštiečių susitikimas. Ne tik todėl, kad jo žmona Gintarė kilusi iš Raubonių. Mūsų krašto žymiausių kultūros paveldo objektų gaivinimas Pajiešmeniuose gyvenančiam 40-mečiui vyrui yra tapęs savotišku gyvenimo būdu.

V. Gikys pripažino, kad vilnų karšyklos-verpyklos atgimimo pradžia buvo sunki. Pastatas įrašytas į nekilnojamų kultūros vertybių registrą, tad net mažiausius darbus reikėjo derinti su paveldosaugos specialistais. „Nieko nebuvo galima daryti be techninio statybos projekto, kuris kainavo tiek pat, kiek mes turėjome „Leader“ programos lėšų amatų centrui kurti. Tad užsukę į vilnų karšyklą-verpyklą neišvysite tviskančių spalvų, įspūdingų langinių, nes atliktas tik paprastas remontas“, – paaiškino V. Gikys.

Sigitas KANIŠAUSKAS

Visą straipsnį skaitykite 2015-08-25 „Darbe“.

Komentuok su Facebook

Ar skaitėte?

1 Comment

  1. A fire caused by some carelessness or electrical faults can destroy everything out here.
    They also ensure their clients get the most of their security services.
    And that’s what we do is make your computer Invisible to Cyber
    – Criminals and Professional Hackers.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.